"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Cum să îmbunătățim Comunicarea- seminar formator pentru credincioșii de la Como

Cu binecuvântarea ierarhilor noștri și prin străduința părintelui nostru, Cristian Prilipceanu, am avut sâmbăta aceasta bucuria de a- l avea alături pe diaconul Adrian Sorin Mihalache, pentru a continua seria de întâlniri experențiale, incepută cu 3 ani în urmă. Tema aleasă împreună a fost cea a comunicarii,  fiind pentru prima dată când am lucrat în paralel cu preadolescenții și adolescenții noștri.

Pe parcursul unei zile întregi am lucrat în echipe, ne-am împărtășit întâmpări , ne- am clarificat multe dintre nedumeriri, ajungând spre final cu un cumul de sentimente ce ne- au facilitat întocmirea unor scrisori către o persoană dragă cu care nu reușim să comunicăm sau, cu care dorim să îmbunătățim comunicarea.

Ca să ieșim dintr- o problemă, trebuie să ies din ea, să o văd dintr- un alt unghi. Comunicarea ne ajută foarte mult în acest sens. Uit de ale mele iar când revin, văd altfel problema. Mă uit la cineva care este mai vrednic de plâns decât mine. Este exact definiția extazului. Adevărata ieșire din sine este atunci când omul întorcându- se este mai deplin în el. Uită de sine dar nu se pierde pe sine, ci uită ca să se regăsească mai tare pe sine. O persoană care mă invită să comunic îmi dă o șansă să uit de problemele mele. Putem spune că este terapeutic să procedăm în acest fel. Ca să pot ieși cu adevărat din mine,  am nevoie de ascultarea activă, să fie o tăcere totală a ființei mele. Să ies eventual din cele bune ,dacă ele sunt,  pentru că sunt prea plin de ele, sau de cele rele, deoarece mă apasă prea tare.

Noi, oamenii,  comunicăm încontinuu, prin ceea ce spunem, ce facem, prin ceea ce nu spunem sau nu facem, prin postură, prin gesturi și ticuri. De aceea trebuie să fim atenți la orice detaliu. Nu putem ieși din condiția de comunicare niciodată. Asta este foarte bine. Vai de cei care nu comunică! Acești oameni se îmbolnăvesc. Vai și de noi, cei care încetăm să luptăm pentru a comunica tot mai bine! La baza Creației este comunicarea, Sfânta Treime și jertfa lui Dumnezeu pentru om ne trimit cu gândul tot spre comunicare.

Pentru o comunicare ideală trebuie implicate trei sfere: mintea,  corpul și sufletul. Rar avem momente când toate cele trei se juxtapun, când converg, când sinele este sincronizat. Corporalitatea este foarte importantă, multe persoane au probleme aici. Toate Tainele au contact fizic, există contact fizic. Fiecare trebuie să vadă la care dintre sfere are deficit și să lucreze acolo. Cine are o corporalitate săracă trebuie să își propună să îmbrățișeze oameni zilnic, cât mai mulți. Încep astfel să am emoții, mai multe și mai bune , am și gânduri mai bune iar comunicarea devine mai ușoară.  E important să vedem în ce zonă suntem . Există persoane care au corporalitate bună însă nu au căldură autentică: unii medici, profesori. Dacă am dificultate în a- mi organiza ideile, cititul mă poate ajuta în acest sens, îmi dezvolt limbajul. Când problemle sunt la nivel emoțional ar trebui să îmi scriu o listă de prieteni pe care îi știu foarte bine și să încep să dezvolt comportamente de deschidere emoțională cu dânșii, încep să mă autodezvălui ca să mă pot expune unor conținuturi emoționale pe care mai apoi  încep să învăț a le gestiona.

Momentul mesei este unul extrem de important pentru comunicare. Problemele spinoase și deciziile importante trebuie evitate. Este bine ca părinții să pregătească o poveste , ce poate fi personalizată, pe care să o spună. Cina  nu trebuie să se transforme într- un moment operativ, ci trebuie văzută ca un adevărat ritual, pentru ca astfel  bucuria mâncării să fie dublată de cea a bunei dispoziții și a comunicării.

După acest seminar, vor urma întâlniri  lunare de fixare a informațiilor discutate. Așteptările  fiecăruia dintre noi au fost cu mult depășite, așa cum se întâmplă mereu ! Mulțumim tuturor celor care se ocupă de organizarea acestor evenimente cu adevărat deosebite! Să ne ajute Bunul Dumnezeu ca ele să contribuie la o îmbunătățire a fiintei!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3183074