"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

PS Atanasie de Bogdania a sfințit iconostasul parohiei din Valmontone și a hirotonit doi slujitori ai altarului lui Hristos

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 7 iulie 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia „Sfântul Arhidiacon Ștefan” din Valmontone, în cadrul căreia a hirotonit un preot și un diacon și a sfințit iconostasul bisericii parohiale. Din soborul slujitor a făcut parte și Preacucernicul Părinte Răzvan Gască, cel care a pictat icoanele de pe noua catapeteasmă.

În cuvântul de învățătură rostit în această Duminică a treia după Rusalii, Preasfințitul Părinte Atanasie a vorbit despre grijile vieții, accentuând faptul că noi suntem trup și suflet și trebuie să fim cu luare aminte ca grija firească față de cele trupești să nu se transforme în îngrijorare și în patimă. Atunci când ne îngrijorăm de cele trupești, neglijăm faptul că și sufletul are nevoie de se hrăni din Izvorul său, Care ni se dăruiește în fiecare Liturghie.

Preasfinția Sa a completat că față de cele trupești nu trebuie să ne atașăm, nu trebuie să devenim dependenți, fiindcă atunci vom dedica tot timpul nostru agonisirii acestora. Dar nu trebuie să uităm că investiția în cele materiale este una trecătoare, de câțiva zeci de ani, însă investiția în cele sufletești este veșnică, iar vocația noastră, a creștinilor, este de a deveni nemuritori, în Împărăția lui Dumnezeu.

La momentul potrivit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie a săvârșit hirotonia întru preot a Cucernicului Părinte Diacon Gheorghe Zavate, pe seama Centrului Eparhial de la Roma, și hirotonia întru diacon a ipodiaconului Vasile Apostol, pe seama Parohiei „Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Panteleimon” – Roma XI. Amândurora, Preasfinția Sa le-a dăruit un cuvânt de încurajare și de întărire pentru noua slujire ce le stă înainte, spre a veghea cu multă responsabilitate asupra credincioșilor încredințați spre păstorire.

La momentul rânduit, Preasfințitul Părinte a săvârșit rânduiala sfințirii noii catapetesme a bisericii parohiale din Valmontone, o catapeteasmă cu o sculptură deosebită, împodobită de icoane realizate într-un veritabil stil bizantin, pictate de către Preacucernicul Părinte Răzvan Gască, prezent la eveniment.

La finalul Dumnezeieștii Liturghii au mai avut loc două hirotesii, a noului hirotonit, Preacucernicul Părinte Gheorghe Zavate, întru duhovnic, și a Preacucernicului Părinte Iosif Ciontu, parohul comunității gazdă, întru Iconom-stavrofor, ca semn de prețuire pentru bogata activitate pastoral-misionară întreprinsă în mijlocul turmei încredințate spre păstorire, în ultimii 20 de ani. De asemenea, Preasfințitul Atanasie a dăruit o Gramată episcopală Consiliului și Comitetului Parohial, pentru sprijinul acordat părintelui paroh în viața comunității parohiale.

În cuvântul de mulțumire, Preacucernicul Părinte Paroh Iosif Ciontu și-a îndreptat aprecierea și recunoștința față de cei care au contribuit la realizarea acestui eveniment, ce încununează o muncă jertfelnică de mai bine de 15 ani, părintele Iosif prezentând și un scurt istoric al Parohiei. Un gând de mulțumire și o icoană cu Sfântul Arhidiacon Ștefan, ocrotitorul Parohiei, s-a îndreptat și către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, cel care a fost întotdeauna alături Parohiei din Valmontone și a purtat în rugăciune pe credincioșii acesteia, spre a împlini cele finalizate în această zi. Preacucernicia sa i-a mulțumit Preasfințitului Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, pentru prezența la acest minunat eveniment, dăruindu-i în semn de neuitare a acestuia o icoană cu Sfântul Arhidiacon Ștefan. De asemenea, părintele Iosif i-a mulțumit Preacucernicului Părinte Răzvan Gască pentru deosebita lucrare iconografică împlinită pentru înfrumusețarea iconostasului, pentru care Preasfințitul Părinte Atanasie i-a dăruit o Distincție de vrednicie. Nu în ultimul rând, un gând de mulțumire s-a îndreptat către doamna preoteasă Maria și către toți credincioșii Parohiei, prin jertfa cărora s-a putut realiza această lucrare.

La final, toți cei prezenți au primit binecuvântarea Preasfințitului Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania și un pachețel cu merinde.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3175529