"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Tabăra Nepsis a Protopopiatului Emilia Romagna II

În perioada 30 iunie–6 iulie, cu binecuvântarea Presfințitului Siluan și purtarea de grijă a Preasfințitului Atanasie de Bogdania, a avut loc, și în acest an, Tabăra Nepsis a Protopopiatului Emilia Romagna II. Peste 70 de copii și tineri, cu vârste între 6 și 19 ani, s-au bucurat de aceste zile în mijlocul naturii. Fără internet, telefoane și TV, zilele au fost umplute de multe activități: jocuri educative, ateliere (de olărit, de cusut  etamină, de creație literară, de făcut prescuri), Karaoke, Mimă, Seara talentelor, etc.

Fiecare activitate a căpătat forma unui joc dar a avut substanța educativă menită să formeze "aluatul tânăr", să ofere repere de valoare pentru viață.

De un succes deosebit s-au bucurat atelierul de olărit, condus de profesorul Raul Bocșe, Coordonator al Cercului de ceramică de la Palatul Copiilor din Arad șiatelierul "Tineri pentru viață" susținut de Părintele Ilarion Mâță din Arhiepiscopia Romanului și Bacăului. Împreună cu cei menționați mai sus, un grup inimos de voluntari – cărora le mulțumim în chip deosebit – s-a îngrijit ca tabăra să se desfășoare în optime condiții.

Toate s-au făcut în temeiul conștiinței că este extrem de important să ne ocupăm deosebit și susținut de copiii noștri, de creșterea lor duhovnicească, de identitatea lor de neam.

Mulțumim Domnului pentru cele care au fost și ne rugăm să binecuvinteze și să sporească cele care vor fi!

Consemnează pr. Florin Haniș

 

 

 

  "Sunt participantă a taberei Nepsis a Protopopiatului Emilia Romagna II. În ciuda faptului că este primul meu an în această tabără, pot spune ferm că este nemaipomenită, mi-a plăcut foarte mult.

  Am avut parte de o serie de activități care ne-au ajutat să ne dezvoltăm intelectual, creativ și spiritual, care ne-au ajutat să întărim relațiile de comunicare și prietenie unii față de alții. Am învățat foarte multe lucruri începând cu cele mai mici: cum să ne comportăm unii cu alții, ce este o unitate sau un grup, ce înseamnă să fi un lider, ajungând până la cele mai mărețe: ce înseamnă să ai viață spirituală alături de Dumnezeu, cum să ne rugăm, importanța rugăciunii inimii.

  Totul a fost făcut printr-un joc sau activitate, însă jocul, fără ca să ne dăm seama ne-a învățat o lecție de viață de mare folos pentru viitor.

  Le mulțumesc organizatorilor, voluntarilor și, bineînțeles, Părintelui Florinpentru această tabără. Pentru răbdare, îndemânare și perseverența de a fi alături de noi, de a ne explica și înțelege în fiecare moment."

Nadejda, 18 ani

  "A mai trecut un an și iată, a venit vara, cel mai iubit anotimp de toți copiii dar mai ales de noi, cei de la Nepsis.

  Cred că vorbesc în numele tuturor când zic că am așteptat un an întreg cu nerăbdare să revenim în acel loc minunat, plin de fericire și iubire, care ne primește de fiecare dată cu porțile deschise. Acel loc despre care vorbesc cu atâta ardoare este tabăra noastra dragă, tabăra Nepsis.

  Pot să spun, cu mâna pe inimă, că nu voi uita niciodată acest loc care mi-a influențat viața în bine. Aici am întâlnit o mulțime de persoane minunate, am legat dintre cele mai frumoase prietenii și am trăit fiecare clipă cu zâmbetul pe buze. E un loc magic, acolo, undeva în sânul muntelui, înconjurat de natura măreață și o mulțime de animale, acolo unde este o biserică ca să fii mai aproape de Dumnezeu ca într-un colțișor de rai.

  Este o experiență unică și trebuie trăită la maxim pentru că, datorită atâtor persoane cu inima mare, am putut, eu și ceilalți copii, să ne bucurăm de ceea ce ne-a dat bunul Dumnezeu și am învățat să prețuim tot ce ni se oferă și să fim oameni, pentru că asta contează cu adevărat."

Iulia, 17 ani

  "Pe data de 30 iunie a început aventura noastră în Tabăra Nepsis care s-a desfășurat în Parcul Național Foreste Casentinesi - San Benedetto in Alpe (FC).

  Încet, încet, cu mic cu mare, ne-am adunat toți, așteptând cuminți deschiderea taberei săvârșită de către preoții din Protopiatul nostru, cu ajutorul voluntarilor.

  Această aventură a fost o ocazie de a ne cunoaște mai bine pe noi înșine mulțumită atelierelor pregătite și aranjate de către voluntari, care ne-au făcut să descoperim cusutul, tirul cu arcul, olăritul sau scrisul poeziilor, dar și o ocazie de a ne apropria mai mult de Dumnezeu, nu numai citind rugăciunile de dimineață și seară în biserică, alături de toți copiii, dar și mulțumită rugăciunii inimii, la ceas de noapte, împreună cu toți tinerii Nepsis. Acesta a fost un eveniment neprogramat dar ne-a dăruit multă liniște și căldură sufletească. După terminarea acestei rugăciuni, inimile noastre erau deja liniștite și ochii noștri îl căutau pe Domnul, de acea toți ne-am ridicat privirea către cer, cântându-L pe El, și am găsit și creațiile Lui cele mai strălucitoare, ne-am îmbătat cu frumusețea lor.

Închiderea taberei a fost un moment hazliu, frumos și liniștit unde toată lumea își lua rămas bun de la un loc minunat, de la oameni dragi deja și de la amintirile care și le-a făcut aici, așteptând cu nerăbdare întoarcerea anul viitor."

Ioana, 18 ani

 

  Cu binecuvântarea Preasfințitul Părinte Siluan, părintele nostru, Florin Haniș împreună cu preoți și voluntari din Protopopiat, ne-au dăruit șase zile minunate pline de rugăciune, veselie și educație. Activitățile din acest an au fost fascinante și am învățat câte ceva din toate: ateliere de etamină și creație literală cu tema satului românesc (hora românească, șezătoare, bunici, etc.); ateliere educative: pregătirea la o inundație, tir cu arcul, construirea unei machete cu doar câteva elemente găsite în natură.

  Anul acesta, pentru prima oară am avut ocazia de a întâlni un meșter olar și toți am fost încântați când am văzut ce lucruri minunate pot face cu o simplă bucată de lut, o roată și dar de la Dumnezeu, așa cum El ne-a făcut pe noi din țărână. Să nu uit de cateheza cu Părintele Alexei Boenciuc, din care am învățat despre copiii sfinți, sau de prezentarea părintelui Ilarion Mâța, care a venit tocmai di România împreună cu trei voluntare minunate, și ne-a vorbit despre dependențele acestei lumi, iar seara ne-a  însoțit la rugăciunea inimii, la care am participat în număr restrâns, dar atunci când am ieșit din biserică, ne-am simțit ușurați de toate.

  Am mers în excursie și la scăldat, dar ne-am și distrat serile la karaoke, Știi și câștigi, film documentar despre întoarcerea la Domnul a fotbalistului Mihai Neșu, Seara talentelor și focul de tabără.

  Cred că în tabăra aceasta, ca în fiecare an, am reușit să comunicăm mai mult cu ceilalți, să știm să îi ascultăm, să formăm un grup, o familie mai bine spus, pentru că asta suntem, o familie mare de copii, tineri, adulți și părinți spirituali. Credința este cea care ne leagă, acel lucru care ne ține uniți unii cu alții, care trebuie sa trăiască mereu în noi și să nu dispară niciodata.

  Tabăra nu este un loc unde există doar distracție ci și un loc unde învățăm să ne întâlnim cu Domnul și cu noi înșine.

Alessandra, 15 ani

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3185312