"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Zile de vacanță petrecute în biserică

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, timp de 9 săptămâni, câte o zi din săptămână, la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma din incinta Centrului Eparhial, se desfășoară un proiect dedicat copiilor și tinerilor, Zile de vacanță petrecute în biserică.

În cadrul proiectului, copiii și tinerii vor lua parte la diferite activități, structurate pe diferite tematici precum Comuniune și Bucurie, Minunile Facerii (datoria noastră de a cunoaște și de a păstra frumusețea Creației Lui Dumnezeu), Obârșia strămoșească (Satul românesc, leagăn de cultură, creativitate și spiritualitate), Împreună în rugăciune și în cântare (Dumnezeiasca Liturghie - comoara viețuirii creștine spre veșnicie). De asemenea, copiii vor merge și într-un pelerinaj în care vor merge pe urmele Sfântului Benedict de Nursia, ocrotitorul Europei.

Fiecare zi a proiectului va debuta și se va încheia cu un moment de rugăciune, restul activităților constând în exerciții de înviorare, jocuri sportive și educative, ateliere de bucătărie și alte activități recreative.

În cea de-a doua zi, dedicată Minunilor Facerii, copiii și tinerii au primit vizita Preasfințitului Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, care le-a prezentat un atelier despre legătura dintre referatul scripturistic al Facerii și teoriile științifice ale creației Universului, Preasfinția Sa accentuând faptul că știința ne arată cum s-au întâmplat lucrurile, iar Sfânta Scriptură ne descoperă finalitatea și motivul pentru care lumea a fost creată.

Copiii au mai participat și la un curs sanitar de acordare a primului ajutor, pe categorii de vârstă, celor mici prezentându-li-se noțiuni de bază, iar celor mari o demonstrație practică despre cum să reacționăm atunci când ne confruntăm cu o persoană aflată într-o situație de urgență.

Scopul proiectului este de a le oferi copiilor și tinerilor ocazia să socializeze, pe de o parte, și să continue și în vacanță spre a petrece câteva zile în curtea bisericii, acolo unde vor învăța valorile și comorile Bisericii noastre dreptmăritoare.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3175551