"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Oaspeți de seamă și convorbiri duhovnicești în  Parohia "Nașterea Maicii Domnului" - Roma II

La dumnezeiasca Liturghie de duminică, 6 octombrie, în parohia noastră a poposit un grup de pelerini din România, însoțiți de pr. arhimandrit Teodosie Pleșca starețul Mănăstirii Zosin- jud. Botoșani, pr. arhimandrit Clement Haralamb, de la Catedrala Patriarhală, pr. Siluan Antoci, de la Mănăstirea Sfânta Cruce-jud. Neamț, ieromonahul Spiridon de la Mănăstirea Dragomirna-jud. Suceava, pr. Alexandru Paveliuc de la parohia "Adormirea Maicii Domnului" Slobozia- jud. Botoșani. În cuvântul de învățătură părintele Clement a subliniat importanța lucrării Sfântului Duh în viața noastră și folosul întâlnirii tinerilor cu Hristos cel Răstignit și Înviat în taina rugăciunii, a Spovedaniei și a Împărtășaniei. Bucuria întâlnirii noastre  s-a prelungit la agapa de după Liturghie pregătită cu mult drag de credincioasele parohiei noastre și a unui dialog de suflet despre importanța mărturisirii lui Hristos într-o lume atât de sărăcită duhovnicește .

“Iată acum ce este bun şi ce este frumos, decât numai a locui fraţii împreună!”

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2997363