"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Congresul tinerilor NEPSIS din MOREOM la a XX-a ediție | Evenimentul a avut loc în insulele Canare din Spania

În Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale există o preocupare intensă în ceea ce privește pastorația tinerilor, în încercarea de a le descoperi acestora tainele Bisericii și de a asigura societății în care trăim un viitor trainic și sănătos, bine întocmit pe valorile și principiile bunei viețuiri creștine.

Anul acesta, în arhipelagul Canare din Oceanul Atlantic, a fost organizată cea de-a XX-a ediție a Congresului Nepsis MOREOM, în perioada 3-6 octombrie, o ediție aniversară la care au participat peste 150 de tineri din Spania, Danemarca, Portugalia, Anglia, Irlanda, Franța, Elveția, Germania, Belgia, Italia și România, alături participanții din Insulele Canare. În mijlocul tinerilor s-au aflat patru ierarhi ai Sinodului Mitropolitan, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei.

Tinerii au avut posibilitatea să descopere frumusețile zonei gazdă, apoi au participat la mai multe conferințe și ateliere tematice, firul roșu al întâlnirii din acest an fiind problematica trăirii credinței într-o lume virtuală și digitalizată.

Alături de tinerii participanți, ierarhii sinodului mitropolitan și preoți, au fost prezente și oficialități ale corpului diplomatic din România și Spania: doamna Natalia Elena Intotero – Ministru delegat pentru românii de pretutindeni, doamna Gabriela Dancău – Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al României în Regatul Spaniei, doamna consul Alina Elena Râmaru – Consulatul Onorific al României în Insulele Canare, și alte oficialități.

Ziua s-a încheiat cu un moment artistic susținut de tineri prin muzică, recital, dans popular, cântare corală, instrumentală, cu ocazia aniversării celei de a XX-a ediții a congresului Nepsis MOREOM, marcând astfel cei 20 de ani de existență Nepsis în diaspora românească din Europa Occidentală.

Congresul s-a încheiat duminică, 6 octombrie 2019, prin săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, împreună cu soborul de ierarhi și alături de preoții și tinerii prezenți la acest moment aniversar din viața frăției Nepsis MOREOM.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2997373