"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Sfântul Apostol Andrei sărbătorit ca ocrotitor al Paraclisului Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma

Credincioșii de la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma au sărbătorit sâmbătă, cu mare bucurie, pe Sfântul Apostol Andrei care, împreună cu Sfântul Ierarh Nicolae, sunt cinstiți ca și ocrotitori ai lăcașului de cult.

După ce vineri seara s-a slujit Privegherea, adică Vecernia, Litia și Utrenia Sfântului Apostol Andrei, dar și a Sfântului Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei, din ale cărui Sfinte Moaște o părticică se păstrează și în Paraclis, sâmbătă dimineață Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, împreună cu clericii Paraclisului Mănăstirii.

La finalul slujbei, după ce Sfinții Andrei, Apostolul și Ierarhul, au fost evocați în cuvântul său de către Preasfințitul Atanasie, toți credincioșii prezenți s-au bucurat împreună la agapa oferită cu ocazia celui de al doilea hram al bisericii.

Ca cel decât Apostolii mai întâi chemat şi verhovnicului frate adevărat, Stăpânului tuturor Andrei, roagă-te pace lumii să dăruiască şi sufletelor noastre mare milă.

Apărător înțelept al românilor ortodocși, păstor cărturar al Transilvaniei și mare chivernisitor al vieții bisericești, Sfinte Ierarhe Andrei, roagă-te lui Hristos Dumnezeu să mântuiască sufletele noastre.

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3053064