"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Trei ierarhi împreună cu clerici și credincioși din Mitropolia Europei Occidentale şi Meridionale l-au condus pe ultimul drum pe părintele Lucian Roșu

 

 

După o lungă și grea suferință, părintele Lucian Roșu a trecut la cele veșnice joi, 2 ianuarie 2020, la vârsta de 51 de ani.

 

Slujba de înmormântare a fost săvârșită duminică, 5 ianuarie a.c., de către Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Mitropolit al Europei Occidentale şi Meridionale împreună cu Preasfințitul Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și cu Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

 

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Iosif le-a vorbit celor prezenți despre moștenirea pe care părintele a lăsat-o celor care l-au cunoscut. "Preoților, să vă interesați cum a trăit părintele și ce a făcut. Căutați să vă inspirați din lucrarea sa, atât de bogată. Apoi, dumneavoastră credincioșii, sunt sigur că ați primit la spovedanie multe sfaturi de la părintele. Amintiți-vă de ele ca de niște gânduri dragi și încercați să le trăiți. Doar așa cinstim memoria înaintașilor și dobândim folos spre a noastră mântuire".

 

În continuare, Preasfințitul Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, l-a caracterizat pe Părintele Lucian ca fiind un exemplu de suferință asumată și de misiune jertfelnică: "Fericit ești sufletele, deoarece astăzi mergi la odihnă. În Biserica Ortodoxă slujba înmormântării se face la trei zile de la trecerea la cele veșnice, deoarece a treia zi Mântuitorul a înviat. Astfel, fiecare dintre noi are un Paști. Astăzi este Paștile părintelui Lucian. Ca cel care a fost un slujitor cu multă râvnă și care s-a ostenit, cum puțini o fac în vremurile pe care le trăim, astăzi părintele își primește răsplata. Să ne uităm la noi înșine și să căutăm să-i urmăm întru osteneli. Iar când ni se pare greu să ne amintim că părintele pe lângă greutățile inerente preoției și familiei a mai avut una, în plus: boala. Pe care, cu ajutorul Maicii Domnului, a asumat-o și a trăit-o că pe un dar de la Dumnezeu. Deoarece toate ne sunt spre a noastră mântuire".

 

Pr. Lucian Roșu a fost înmormântat în Cimitirul Ortodox Român din Torino (via Agostino Bertani, nr. 80), primul și unicul cimitir ortodox român din Italia, rod al lucrării pastoral-misionare a părintelui Lucian.

 

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3000012