"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Praznicul Botezul Domnului la Sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei de la Roma

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, luni, 6 ianuarie 2020, la Praznicul Dumnezeieștii Arătări a Domnului nostru Iisus Hristos, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” de la Sediul Eparhial de la Roma. După Dumnezeiasca Liturghie, dimpreună cu soborul slujitor și poporul prezent, Preasfinția Sa a oficiat slujba Sfințirii celei Mari a apei.

Cuvântul de învățătură dăruit cu acest prilej de către Preasfințitul Părinte Atanasie credincioșilor prezenți s-a referit la modul în care fiecare dintre noi ne asumăm tot ceea ce Domnul împlinește pentru noi. „Prin Praznicul de astăzi, prin Dumnezeiasca Teofanie, întreita arătare a Dumnezeirii la Iordan, și prin botezul pe care Domnul îl primește din mâinile Sfântului Ioan, împlinind toată dreptatea pe care omul nu a știut să o păstreze, Domnul ne înfiază pe noi toți. El asumă întreaga umanitate și o înnoiește, readucând Harul în lume, Har pe care Adam îl pierde din neascultare. Dacă vrem ca apa sfințită, Aghiazma, să lucreze și să aibă folos în viața noastră, trebuie ca mintea să ne-o curățim și să ne pregătim inima spre a-L primi pe Domnul în viața noastră”.

După Dumnezeiasca Liturghie, soborul slujitor a săvârșit slujba Sfințirii celei Mari a apei.

Binecuvântarea și îndemnul de final al Preasfințitului Părinte Atanasie transmise credincioșilor s-au referit la un an nou cu multe bucurii și împliniri duhovnicești, în care prioritară să ne fie întâlnirea noastră personală cu Domnul, cunoașterea și înfăptuirea cât mai rodnică a poruncilor sale evanghelice.

„Astăzi, raiul s-a deschis oamenilor şi Soarele dreptăţii ne luminează nouă”

 

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2996207