"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

La Soborul Sfântului Ioan Botezătorul, PS Atanasie de Bogdania a hirotonit un nou slujitor al Altarului lui Hristos

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marți, 7 ianuarie 2020, la pomenirea Soborului Sfântului Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie a vorbit despre personalitatea puternică a Sfântului Ioan Botezătorul, punând accent pe modelul de smerenie pe care Sfântul ni-l oferă. „Sfântul Ioan Botezătorul îi îndemna pe oameni să se pregătească pentru a-L întâmpina pe Domnul, de fiecare dată amintind că vine Cel căruia el nu era vrednic nici măcar a-i desface încălțămintea picioarelor. La această atitudine de smerenie să medităm, luând aminte ca și noi să micșorăm mândria, egoismul, ca Domnul să crească și mai mult în inimile noastre”.

La momentul rânduit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit Hirotonia întru diacon a ipodiaconului Ioan Botea, pe seama Paraclisului „Sfântul Ioan de-Dumnezeu-Cuvântătorul” de la Centrul Eparhial de la Roma. Preasfinția Sa l-a îndemnat pe noul hirotonit să-și asume cu multă maturitate duhovnicească noua slujire încredințată, având grijă ca să pună în practică tot ceea ce a deprins în anii de ucenicie petrecuți până acum în Biserică.

La final, Preasfințitul Părinte Atanasie a adresat gânduri de binecuvântare pentru noul an care abia a început și urări de mulți și mântuitori ani celor care îl au ca ocrotitor pe Sfântul Ioan Botezătorul.

 

Pomenirea dreptului cu laude, iar ție destul îți este mărturia Domnului, Înaintemergătorule. Că te-ai arătat cu adevărat și decât proorocii mai cinstit, că și a boteza în repejuni pe Cel propovăduit te-ai învrednicit. Drept aceea, pentru adevăr nevoindu-te, bucurându-te bine ai vestit și celor din iad pe Dumnezeu Cel ce s-a arătat în trup, pe Cel ce a ridicat păcatul lumii și ne-a dăruit nouă mare milă.

 

 

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2996324