"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

PS Atanasie de Bogdania a slujit în Parohia „Sf. Ermil și Stratonic” din Marino

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 12 ianuarie 2020, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia „Sfinții Ermil și Stratonic” din Marino, care și-a sărbătorit hramul, în mod anticipat, pentru a doua oară de la înființarea acesteia. Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie a hirotesit și doi citeți, pe seama parohiei gazdă.

În cuvântul de învățătură rostit în fața credincioșilor prezenți, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a vorbit despre cunoașterea și descoperirea Mântuitorului nostru Iisus Hristos ca izbăvire de întunericul păcatelor și al morții: „Cel care Îl descoperă pe Domnul în inima sa nu mai umblă în întuneric, ci trăiește în lumină. Dacă fiecare dintre noi ar râvni cu mai multă încredere și cu multă pocăință în descoperirea tainelor celor dumnezeiești, viața noastră ar primi o cu totul altă perspectivă, în care orizontul este reprezentat de veșnicia bunătății, blândeții, păcii și iubirii lui Dumnezeu. Domnul nostru Iisus Hristos vine și ne face cunoscută această lumină și această pace, pe care noi trebuie să o dobândim încă din lumea aceasta, asemenea Sfinților. Și Sfinții ocrotitori ai Parohiei acesteia, Sfinții Ermil și Stratonic, au căutat iubirea și pacea care covârșește toată lumea aceasta și au găsit-o prin moarte martirică, mărturisindu-L pe Domnul. Ei sunt adevăratele noastre repere, modele de nezdruncinat pentru oricine își dorește să fie statornic în urmarea lui Hristos”.

La final, Preacucernicul Părinte Ioan Coforea, Parohul noii comunități înființate în localitatea Marino, a adresat un cuvânt de mulțumire Preasfințitului Părinte Atanasie, cu prilejul primei slujiri arhierești în această Parohie, cu nădejde la Domnul că binecuvântarea purtată de prezența Preasfinției Sale va îmbogăți și va călăuzi calea credincioșilor ce vor păși pragul acesteia.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2996207