"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a pus piatra de temelie a noii biserici de lemn a Parohiei „Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș” din Rieti

Cu ajutorul Domnului, ziua de sâmbătă, 1 februarie 2020, a reprezentat, pentru credincioșii comunității ortodoxe românești din Rieti, aflată sub ocrotirea Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș, un Praznic de mare bucurie, o pecetluire a lucrării pe care Dumnezeu a îngăduit-o în această comunitate. Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a pus piatra de temelie noii biserici de lemn a Parohiei din Rieti, dăruind noului locaș de cult și o nouă veghetoarea în Împărăția lui Dumnezeu, pe Sfânta Muceniță Varvara. Alături de Preasfinția Sa a slujit un sobor de preoți și diaconi din zona Lazio.

În cuvântul adresat celor prezenți, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a amintit că această izbândă de a realiza o biserică în care să ne rugăm Bunului Dumnezeu este rodul Celui căruia ne dorim a ne ruga. Atât prin slujba punerii pietrei de temelie, cât și prin slujba târnosirii bisericii, ceea ce a aparținut lumii se dăruiește lui Dumnezeu, se închină Lui, devine teren sfințit, în care fiecare dintre noi suntem chemați să ne sfințim propria viață. „Această nouă biserică ce se va ridica în Parohia „Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș” și care o va avea ca ocrotitoare și pe Sfânta Muceniță Varvara, va fi nu doar locașul în care vom săvârși Dumnezeiasca Liturghie și celelalte slujbe ale Bisericii, ci va fi și locașul în care vor fi pomeniți cei 11 frați ai noștri de neam, alături de toți ceilalți care și-au pierdut viața în urma cutremurului din august 2016, de la Amatrice”.

De asemenea, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a adresat un cuvânt de mulțumire autorităților bisericești și civile, românești și italiene, prezente la eveniment, Excelenței Sale, Mons. Domenico Pompili, Episcopul catolic de Rieti, primarului localității Rieti, domnul Antonio Cicchetti, responsabilului tehnic al Primăriei din Rieti, reprezentantului Amabasadei Române în Republica Italiană, care a transmis mesajul Excelenței Sale, domnul ambasador George Gabriel Bologan, și tuturor clericilor și credincioșilor care s-au alăturat acestui moment de mare bucurie pentru comunitatea ortodoxă românească din Rieti.

 

Pe Sfânta Mare Muceniţă Varvara să o cinstim; că a sfărâmat cursele vrăjmașului şi ca o vrăbioară s-a izbăvit dintr-însele, cu ajutorul armei Crucii, Preacinstita.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3101816