"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Duminica Ortodoxiei la Pesaro – o duminică diversă

La Pesaro suntem in “zona rossa”. De câteva săptămâni nu este o atmosferă liniștită in această zonă. Creștinii însă nu au uitat nici un moment să mulțumească lui Dumnezeu pentru toate. Avem coronavirus și mergem cu nădejde înainte. Am fost liniștiți până acum: nu am avut probleme cu cutremur, nici cu inundații, nici cu alunecări de teren. Slavă Domnului! Acum trăim cu rugăciunea pe buze și în suflet. Cu speranța vie că, “de-o fi una, de-o fi alta, ce e scris și pentru noi/ Bucuroși le-om duce toate ...”.

Astăzi, în Duminica Ortodoxiei am fost mai puțini creștini in biserică decât icoane; și totuși am simțit cu adevărat că Omul este Icoană vie. Sfânta Liturghie a început devreme, foarte devreme ( pe la 6:30). Puținii prezenți au avut conștiința de a fi acolo pentru toți cei care, de această dată, din binecuvântate pricini, nu au putut fi prezenți. Cu toții au simțit vie chemarea “Cu frica de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste, apropiați-vă!”. Sfânta Împărtășanie pentru ei și, oarecum, pentru cei prezenți în rugăciunile noastre.  Slavă Domnului pentru toate și facă-se voia Lui și acum, și pururea, și in vecii vecilor. Amin.

 

pr. Constantin Corniș - Parohia Sfântul Cuvios Ioan de la Prislop, Pesaro

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3385966