"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Canicatti. „Eu stau acasă” slujind semenilor. Liturghia nevăzută

 

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române şi în deplin acord cu respectarea întocmai a măsurilor guvernamentale italiene (Decretul Consiliului de Miniștri din 11 martie 2020) de prevenire a efectelor molimei (COVID 19) ce s-a abătut asupra lumii, cu supra de măsură peste Italia, preoția noastră creştin ortodoxă află acum noi forme și valențe ale străvechii sale slujiri pentru lume.

La Canicatti în Protopopiatul Sicilia, aşezământul social „Sfânta Filotea" este pus la dispoziție persoanelor fără adăpost, dar neinfectate, pe toată perioada carantinei (autoizolării) dimpreună cu oferirea hranei și a celor necesare traiului, în deplin respect față de măsurile socio-sanitare impuse de lege.  Patru copii, doi de 14 și 16 ani și doi de 5 și 8 ani, ai căror părinți nu se pot întoarce deocamdată din țară (România) sunt în supravegherea și grija noastră la domiciliul lor.    

Credincioșii pe care îi cunoaștem și ne cunosc dar nu posedă carduri de plăți sau nu se pricep sunt ajutați în procurarea celor necesare, prin curieri specializați, făcând noi în locul lor comenzi și plăți online. Zilnic este oferită prin mijloacele tehnice, clasice și virtuale, consiliere pastorală celor doritori, putând spune astăzi că, deși apropierea fizică ne lipsește, suntem mult mai apropiați sufletește decât în timpurile libertății de mișcare. Liturghia nu s-a oprit ci doar se manifestă altfel. Ne străduim să ascultăm de Mântuitorul Iisus dar și de episcopul nostru, Preasfinţitul Siluan, care astăzi spun, ca și cândva: „dați-le voi (eu și preoții cei dimpreună cu mine) să mănânce”. Mai trebuie adăugată o remarcă: toți, sau aproape toți, cei mai mici slujitori, Episcop, preoți și diaconi, am acceptat, în Italia, provocarea acestui nevăzut război. Pentru toate acestea dăm slavă lui Dumnezeu care ne copleșește cu darurile Sale. Amin.       

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3385965