"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Timpuri noi … proiecte noi …

Sfântul și Marele Post a pogorât peste toată lumea ortodoxă și peste parohia noastră de la Trento. Începusem deja a ne pregăti de niște săptămâni speciale în viața noastră: un altfel de program, un altfel de rugăciuni, o altfel de dispoziție și o altfel de cateheză – atât pentru cei mari, cât și pentru cei mici. Dar nici prin vise sau cele mai fantastice scenarii, nu ne-am putut imagina cât de ALTFEL poate fi. Primul lucru care a “dispărut” a fost – cateheza cu toate “ramificațiile” ei : copii isteți și activi, pupături și îmbrățișări, rugăciuni recitate în cor, mii de întrebări și răspunsuri și gustărica de la sfârșitul lecțiilor savurată împreună. Apoi, ca într-un vis urât, ne-am pomenit la ușa bisericii, dar pe partea cealaltă, adică … afară. E groaznic să te tragă copiii de poale și să nu știi a le răspunde la “ de ce părintele nu deschide să mergi la Doamne-Doamne?” sau “de ce s-a supărat părintele pe noi?”.

Dar dacă Dumnezeu a îngăduit să se întâmple toate acestea, ne-am propus, să facem măcar ceva pentru a le fi de confort atât copiilor, cât și părinților.

I-a adunat părintele paroh pe toți copiii școlii parohiale, ca pe pui sub cloșcă, într-un singur grup WhatsApp și am început să ne dăm întâlnire zilnic. Știm, că au și teme pentru școală și alte alte ocupații, dar totuși am îndrăznit să-i “provocăm” și la cele duhovnicești.

Încă sunt în lucru la niște proiecte cum ar fi “Pe urmele sfântului meu ocrotitor” – concurs de desen/icoană plus o scrisoare sau poezie adresată sfântului ocrotitor sau „Cum îmi petrec timpul rămânând în casă”, sau „Înveselește-i pe prietenii tăi cu un cântecel”. Dar ne bucurăm și dăm slavă lui Dumnezeu ca carul s-a urnit și copiii sunt foarte receptivi. Ieri au dat buzna cei care cântă la un instrument muzica în înregistrări video, din urmă i-au ajuns mesajele audio, apoi au început a ne bucure desenele. Facem și noi, ce credem că e mai bine și mai prielnic în această perioadă: am recapitulat și le-am mai trimis încă o dată, toate rugăciunile învățate de la începutul anului, vizionăm filmulețe cu desene animate mai de suflet și ...cu Dumnezeu înainte!

E o încercare și pentru copii, dar și pentru noi. Vorba românească „Numai când pierzi, realizezi ce ai avut” – am început a o înțelege și a o trăi.

Noi sperăm și ne încredem în mila lui Dumnezeu. Dumnezeu – n-ar fi Dumnezeu, dacă ne-ar abandona.

Îmbrățișăm toată poporul suferind, oriunde s-ar afla, și suntem încrezători că împreună vom izbuti. Dar numaidecât - împreună cu Dumnezeu!!!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3385975