Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Trimite-mă Doamne unde vrei, dar vino cu mine!

În aceste momente de grea încercare pentru toți, când pandemia,  provocată de răspândirea noului virus Covid 19, seceră vieți și îndoliază familii, produce tot felul de necazuri și lipsuri, privațiuni și restricții, este momentul să confirmăm profilul nostru spiritual prin participarea autentică la îndemnul Mântuitorului Hristos: „Întrucât ați făcut unora dintre acești ai mei prea mici, Mie mi-ați făcut”. Următori ai acestor cuvinte, cu binecuvântarea Preasfinţitului Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, voluntarii Asociației Sfântul Laurențiu al românilor  - filiala Torino, administrată pe plan local de Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci”, Torino II – au inițiat, în săptămâna care tocmai a trecut, activități filantropice și caritabile, având scopul de a oferi o speranță celor care, din motive care nu mai țin de ei, au ajuns în imposibilitatea desfășurării vieții de zi cu zi. În acest sens, proiectul intitulat sugestiv „Cămara dragostei” și dezvoltat de Asociația mai sus menționată, s-a realizat în colaborare cu As. Banco Alimentare, care asigură o parte din produsele alimentare, Protezione Civile Torino, punând la dispoziție o serie de informații utile referitoare la accesarea ajutoarelor economice și a serviciilor la care se poate apela în contextul acestei urgențe sanitare și cu Centrul de întrajutorare Sfânta Filoteia, organizat și întreținut de aceeași parohie amintită, oferind diverse ajutoare și susțineri mamelor cu prunci de până la un an.

Un aport emoționant și foarte important l-au adus mulți credincioși ai Parohiei „Înălțarea Sfintei Cruci”- Torino II, care, punând în practică poruncile evanghelice și înfruntând primejdia, și-au oferit sprijinul prin donații de bani și produse alimentare, dar și prin disponibilitatea de a distribui periodic aceste ajutoare la domiciliu persoanelor izolate în carantină, familiilor cu copii aflate în dificultate, cât și celor mai în vârstă și bolnavi dintre noi. Astfel, prin mila Sa, Dumnezeu a rânduit ca în ultimele zile să se distribuie pachete alimentare către 20 de familii, urmând ca și în săptămânile viitoare să se desfășoare această operă de binefacere. Toate acțiunile prezentate s-au realizat și pentru a limita deplasările zilnice ale persoanelor din comunitatea noastră și nu numai, deplasări care ar putea spori numărul contaminărilor, implicit al deceselor, fiind un îndemn din partea clerului bisericii noastre și a voluntarilor la respectarea măsurilor prevăzute de autorități în contextul situației în care ne aflăm.

Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan a  descris magistral și inspirat mila lui Dumnezeu, notând în Prima sa Epistolă Sobornicească, capitolul IV, versetul 16, astfel:  „Dumnezeu este iubire”. Într-adevăr, nimic nu egalează marea Sa iubire, dar suntem chemați și noi să o împlinim, unii cu alții, pentru a deveni următori autentici ai Domnului Hristos și numai așa putem trăi comuniunea euharistică la nivel real.

 

DOAMNE MILUIEȘTE PE POPORUL TĂU!

 

Preot slujitor Iustin Androne

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4671096