Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Parohia din Fiumicino în ajutorul celor în nevoi

foto: Arhivă

" Da Mărie, îs bine acu' , că uite o venit un preot în legea noastră"

 Sunt cuvintele lui nea Dumitru, din Hunedoara, în discuția telefonică cu soția sa, unul din cei 15 români, care împreună cu 7 ruşi, 5 brazilieni si 4 nigerieni, au fost "oaspeți" ai parohiei noastre începând din data de 26 martie, 2020. Oameni care au rămas blocați din diverse motive pe aeroportul Leonardo da Vinci, unii pierzând legăturile de zbor spre țările lor, alții sosiți pentru o escala au fost obligați să aștepte alte zboruri, deoarece majoritatea au fost anulate datorită condițiilor impuse de pandemia de Covid-19. Aşa i-am găsit pe aceşti prieteni, pe care după câteva zile, necazul i-a adunat şi au format un grup în care fiecare se ruga în limba lui, dar uimitor a fost faptul că şi-au cheltuit la comun ultimii bănuți şi chiar au cumpărat mâncare din ultimii bani ramaşi pe cardul unei doamne din Rusia. La fel de impresionat am fost de Mădălina, o fetiță de numai doi anişori şi jumătate, care mergea cu o iconiță mică, probabil din acelea care se țin în portofel şi pe care o dădea spre sărutare tuturor, iar toți cu o credință, pe care recunosc că m-a impresionat aproape pâna la lacrimi, o sărutau, eu neştiind dacă toți erau creştini, mă refer la cei din Nigeria. Acest început romanțat şi poate nu aşa de des întâlnit într-o relatare despre o acțiune socială, este la fel de neobișnuit ca însăşi cele trăite de noi in aceste şapte zile , în care din mila lui Dumnezeu, am putut să dăruim din cele ale noastre, împlinind îndemnul de dragoste şi de cercetare a celor aflați în situații dificile, al Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

 (Matei 25, 34-45).

Pentru aceşti "oaspeți" ai parohiei noastre ne-am bucurat să-i putem ajuta , cumpărând pentru fiecare câte o saltea de neopren, o pătură groasă şi cate o pernă, ei dormind noaptea pe podeaua rece. A trebuit să cumpărăm totul nou, din motive sanitare lesne de înțeles în această perioadă.  Pentru copii am cumpărat scutece absorbante de diferite mărimi, le-am oferit posibilitatea tuturor să-şi spele hainele de schimb, am oferit românilor cate o carte de rugăciuni, iar celorlalți indiferent de confesiune câte o icoană de mărime medie, pentru a-şi aminti că Dumnezeu a vegheat asupra lor timp de o săptămână. Pe lângă acestea, parohia noastră, împreună cu firma unui enoriaș ce deține o brutărie şi un magazin românesc, Dolce&Pane, am asigurat câte două mese pe zi tuturor. Plecăm genunchii mulțumind, pentru că Dumnezeu s-a milostivit spre ei, dar şi spre noi , făcând în aşa fel, încât mâinile noastre şi ale lor, să se prindă într-o îmbrățişare a dragostei creştineşti autentice.

A povestit acestea ca martor ocular, pr. Cristian Olteanu, Fiumicino.

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4670981