"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Serbarea de 1 iunie a copiilor de la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma

Copii și tinerii de la paraclisul Adormirea Maicii Domnului de la Centrul Eparhial de la Roma, au pregătit un scurt program, dedicat zilei internaționale a copiilor.

Ziua de 1 iunie este un prilej de a sărbători copilăria și copiii. Copilăria e o lume aparte, plină de lumină și armonie, poeziile pe care copiii de la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” le-au recitat umplându-ne pe toți atât de nostalgia propriei copilării, dar și de bucuria și entuziasmul specific vârstei.
În același timp, copiii și-au cinstit ocrotitorul, pe Sfântul Voievod Neagoe Basarab, veghetorul Frăției Nepsis a tinerilor din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, fiind așezat la finalul „serbării” troparul Sfântului, în interpretarea unui copil de la Paraclis.

Lăsaţi copiii să vină la Mine şi nu-i opriţi, că a unora ca aceştia este împărăţia lui Dumnezeu. Adevăr vă grăiesc: Cine nu va primi împărăţia lui Dumnezeu ca un copil, nu va intra în ea. (Luca 18, 16-17)

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3273211