"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Se continuă lucrările la Capela din Cimitirul Ortodox, de la Torino

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la Parohia Înălțarea Sfintei Cruci, Torino 2, se continuă lucrările la Capela Cimitirului Ortodox Român din Torino, cu hramurile "Învierea lui Lazăr" și "Sf. Mc. Efrem cel Nou".

 

După două luni și jumătate, datorită situației restrictive impusă de pandemia COVID-19, pe data 5 Mai 2020, în ziua pomenirii Sfântului Efrem cel Nou, s-au reînceput lucrările la capela cimitirului.

 

Se lucrează la finalizarea zidurilor externe din cărămidă aparentă, după care se va continua cu construcția structurii de rezistență a celor două cupole, principală și cea de deasupra sfântului altar, precum și zidirea bolților capelei.

 

Rugăm pe Bunul Dumnezeu să binecuvinteze în continuare, această lucrare inițiată și mult dorită de părintele Lucian Roșu, care în urmă cu 5 luni a trecut la cele veșnice.

 

La Praznicul Înălțării Domnului, s-a împlinit un an de când părintele Lucian, împreună cu preoții slujitorii ai parohiei și cu părintele Protopop Marius Floricu, au binecuvântat începutul lucrărilor la capela cimitirului ortodox, alături de credincioșii parohiei Sfânta Cruce.

 

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

A consemnat Pr. Vasile Istina

 

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3273450