Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Început de nou an bisericesc | PS Atanasie de Bogdania a slujit în Parohia „Sfânta Muceniță Agata” din Catania

 

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la început de nou an bisericesc, marți, 1 septembrie 2020, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a poposit în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfânta Muceniță Agata” din Catania (Sicilia), săvârșind Dumnezeiasca Liturghie într-un sobor de preoți și diaconi din Protopopiatul Sicilia.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a vorbit despre viața și activitatea Sfântului Dionisie Exiguul, ocrotitorul Episcopiei noastre, cel care a pus bazele sistemului de numărare al anilor începând cu nașterea Domnului nostru Iisus Hristos și a inițiat fundamentele disciplinei dreptului canonic. De asemenea, la început de nou an bisericesc, Preasfințitul Părinte Atanasie a urat tuturor alese împliniri duhovnicești.

La final, Preacucernicul Părinte Paroh Mihai Ichim a adresat un cuvânt de mulțumire Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, împărtășind întregii comunități și tuturor celor prezenți un gând de recunoștință pentru lucrarea pastoral-misionară și administrativă întreprinsă în cadrul parohiei.

După evenimentul liturgic, Preasfințitul Părinte Atanasie a prezidat lucrările ședinței protopopiale a preoților din Sicilia, îndemnându-i pe aceștia să răspundă cu multă responsabilitate tuturor nevoilor comunității românești din această zonă, în special în ceea ce privește activitatea social-filantropică, atât de necesară în această perioadă dificilă pe care o traversăm.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3671252