"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Parohia cu hramul Sfinții și Dumnezeieștii Părinti Ioachim și Ana din Tivoli în haină de sărbătoare !

Pace celor care vin, bucurie celor care rămân, binecuvântare celor care pleacă!

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Arhiereu Vicar- Atanasie de Bogdania, începând de marti, 8 septembrie 2020, parohia noastră s-a îmbrăcat în haină de sărbătoare, când am săvârșit Sfânta Liturghie cu ocazia prăznuirii Naşterii Maicii Domnului.

Miercuri 9 septembrie am celebrat Sfânta si Dumnezeiasca Liturghie, iar seara împreună cu alti 11 parinti slijitori din Protopopiatul Lazio II, s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu pentru praznicul Sfinților si Dumnezeiești Părinți Ioachim si Ana, ocrotitorii parohiei noastre.

Bucuria duhovnicească a enoriașilor a fost din ce in ce mai intensă, participând la sfintele slujbe si hrănindu-se cu Trupul si Sângele Domnul în cadrul Jertfei Euharistice si ascultând cu atenție cuvântul de zidire duhovnicească al Precucernicului Părinte Protoiereu Gabriel, despre viața sfinților ca adevărați părinți ai Maicii Domnului și bunici ai Mântuitorului nostru Iisus Hristos. În seara aceleiași zile, sub directa îndrumare a Părintelui Protoereu , a avut loc Adunarea lunară a Părinților slujitori din cadrul Protopopiatului Lazio II , întrunire la care au fost abordate diferite chestiuni administrative și social filantropice, după care a avut loc agapa frățească respectându-se normele igienă si distanțare.                                                                                       

La sfârșit, părintele paroh Ion Florea a mulțumit tuturor părinților împreună slujitori ,dar și enoriasilor pentru participarea la sărbătoarea parohiei!

Atmosfera de sărbătoare duhovnicească a culminat Duminică 13 septembrie, cu Sfânta si Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur, după care membrii Consiliului si ai Comitetului Parohial, au distribuit pachete tuturor enoriașilor prezenți.                                                                                 

Zilele de sărbătoare ale parohiei noastre, sau încheiat tot cu rugăciune și anume, luni 14 septembrie la Praznicul Inaltarii Sfintei Cruci, am săvârșit Sfânta Liturghie.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3548614