"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Moment de bucurie pentru Parohia “Nașterea Maicii Domnului” – Roma II

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a botezat sâmbătă, 12 septembrie 2020, pe pruncul Vladimir, cel de-al patrulea copil al Preotesei Simona și al Părintelui Marian Preda.

Ierarhul a oficiat Dumnezeiasca Liturghie baptismală în Parohia “Nașterea Maicii Domnului” – Roma II, acolo unde tatăl pruncului este preot slujitor, marcând astfel atât Hramul Parohiei, ce tocmai a fost prăznuit, cât și acest eveniment deosebit din viața comunității parohiale.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie a vorbit despre gingășia și smerenia Maicii Domnului, un model de deplină ascultare față de Domnul pentru noi toți. De asemenea, Preasfinția Sa a amintit și despre Taina Sfântului Botez, acest moment în care omul se îmbracă în Hristos și se înnoiește în El, devenind membru și mlădiță vie a Bisericii.

Cei doi părinți slujitori, Preacucernicul Părinte Paroh Ioan Ivan și Preacucernicul Părinte Marian Preda, au adresat, la final, un cuvânt de mulțumire atât Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, pentru bucuria pricinuită, cât și tuturor celor care s-au alăturat cu atâta dragoste acestui eveniment deosebit din viața Parohiei din centrul cetății eterne.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3548539