"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Hramul Parohiei „Înălțarea Sfintei Cruci – Torino II”

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, luni 14 septembrie 2020, în biserica "Înălțarea Sfintei Cruci"- Torino 2, cu prilejul hramului parohiei, a fost săvârșită Sfânta Liturghie de către Pr. Protopop Marius Floricu dimpreună cu Pr. Protopop onorific Gheorghe Vasilescu, Pr. Paroh Gabriel Burcescu, Pr. Dumitru Babula, Pr. Iustin Androne, Pr. Andrei Grosu și Pr. Vasile Istina. 

 

Părintele Dumitru Babula în cuvântul rostit după citirea Sfintei Evanghelii, a subliniat faptul că "Jertfa de pe Cruce a Mântuitorului Hristos a fost un suprem act de smerenie înaintea Tatălui Ceresc, de iubire nespusă față de om" și că "noi ne putem bucura de roadele Jertfei Sale, în măsura în care ne asumăm acest lucru".

 

Pr. Paroh Gabriel Burcescu în cuvântul său a spus că "Bunul Dumnezeu ne-a învrednicit să avem o mare binecuvântare ca această parohie să fie sub ocrotirea Sfintei Cruci, bucuria acestei binecuvântări fiind nelipsită în toți acești ani. 

În cuvântările de încheiere ale părintelui paroh cât și a părinților Protopopi, a fost evidențiată dragostea și purtarea de grijă pentru credincioșii parohiei a părintelui Lucian, căruia i-a fost încredințată întemeierea și păstorirea acesteia. "Dar avem și o întristare în suflet, pentru că în acest an este primul hram când părintele Lucian Roșu, nu mai este printre noi. Avem însă nădejdea că părintele Lucian continuă să se roage și ne veghează din Împărăția lui Dumnezeu, pe care și-a dorit-o din tot sufletul".

 

Din partea Consulatului General al României la Torino, doamna Consul general Ioana Gheorghiaș a adresat un cuvânt de mângâiere familiei părintelui Lucian și comunității, apreciind în același timp eforturile făcute de către fiecare în această perioadă de restricții și a felicitat pe toți credincioșii parohiei la ceas de sărbătoare.

 

Mântuiește, Doamne, poporul Tău și binecuvintează moștenirea Ta; biruință binecredincioșilor creștini asupra celui potrivnic dăruiește și cu Crucea Ta păzește poporul Tău.

(Troparul Sfintei Cruci)

 

Pr. Vasile Istina

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3548596