"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Ședința Protopopiatului Umbria-Marche

În data de 24 Septembrie 2020, a avut loc, cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, întâlnirea preoților din Protopopiatul Umbria-Marche în Parohia ”Sfântul Mucenic Sava de la Buzău” din Perugia. Au fost prezenți preoții din parohiile: Terni, Ancona, Pesaro, Città di Castello, Jesi, Ascoli-Piceno, Foligno, Fabriano respectiv Perugia.

Ședința a început cu un moment de rugăciune și a fost prezidată de Pr. Protopop Petru Heisu având ca teme de discuție următoarele:

  1. Situația la nivelul fiecărei parohii în contextul actual. Fiecare preot a prezentat activitățile pastoral-liturgice din parohia sa, activitățile social-filantropice dezvoltate în această perioadă dificilă cauzată de virusul COVID 19, modul de desfășurare a școlilor parohiale și dificultățile apărute în întreaga activitate a Bisericii pe parcursul anului în curs.
  2. Având în vedere decizia Patriarhie Române de a dedica anului 2020 o dublă tematică (”Anul omagial al pastorației părinților și copiilor” și ”Anul comemorativ al filantropilor ortodocși români”), părintele Constantin Dumitru Corniș, de la parohia ”Sfântul Ioan de la Prislop”,Pesaro, a prezentat un referat cu titlul ”Virtutea centrală a creștinismului: Iubirea ca fundament al familiei și al educației creștine”, prin care a încercat să scoată în evidență importanța familie creștine, a iubirii părinților față de copii și rolul deosebit de important al educației în viața noastră.
  3. Organizarea Tainei Sfântului Maslu de obște în Protopopiatul Umbria-Marche. S-a stabilit ca, în contextul actual, să se organizeze doar la nivel regional, cu preoții din localitătile invecinate, respectând normele sanitare în vigoare.
  4. S-au subliniat aspecte cu privire la documentele contabile, întemeierea lor și verificarea acestora.

Slavă Bunului Dumnezeu pentru toate!

Pr. Bogdan Agherasimoaia,

Secretar al Protopopiatului Umbria-Marche

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3409955