"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

PS Atanasie de Bogdania a săvârșit slujba parastasului la 7 ani de la trecerea la Domnul a Preacucernicului Părinte Nicolae (Nicu) Voinea

Duminică, 11 octombrie 2020, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a efectuat o vizită pastorală în Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” – Roma III. Cu acest prilej, ierarhul a săvârșit slujba parastasului la 7 ani de la trecerea la Domnul a Preacucernicului Părinte Nicu Voinea, întemeietorul parohiei din sudul Romei.

În cuvântul de mângâiere rostit după slujba parastasului, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a evocat vrednicia pastoral-misionară a celui pomenit, părintele Nicu Voinea fiind un lucrător rodnic în slujba Bisericii lui Hristos, un punct de reper și de sprijin pentru mii de credincioși care au căutat alinare și l-au descoperit pe Domnul prin lucrarea părintelui.

La final, Preacucernicul Părinte Paroh Ciprian Baltag a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie pentru prezența la această slujbă de pomenire a părintelui Nicu Voinea, o mângâiere pentru întreaga comunitate ce s-a întemeiat și format prin slujirea părintelui.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Preacucernicul Părinte Protopop Nicolae (Nicu) Voinea s-a născut pe 14 septembrie 1968, în localitatea Panciu şi a copilărit în satul Sperieţi, comuna Moviliţa, judeţul Vrancea.

A urmat şcoala primară în Moviliţa, iar liceul la Mărăşeşti, între anii 1982-1986. După terminarea liceului şi-a efectuat stagiul militar în Bucureşti, perioadă în care se hotărăște să urmeze facultatea de teologie. În anul 1989 începe Institutul Teologic Universitar din Sibiu, pe care îl absolvește în anul 1993.

Ȋn timpul facultății i-a avut colegi pe ȊPS Mitropolit Iosif al Europei Occidentale şi Meridionale, pe PS Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei şi pe PS Ioan Casian, Episcopul Canadei. Ȋn anii facultăţii l-a avut ca îndrumător duhovnicesc pe ȊPS Serafim al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, fiind preocupat în mod constant de formarea personală, în cele ale sufletului și în cele ale studiului. Astfel, la îndemnul IPS Serafim, a studiat timp de un an de zile, cu o bursă la Bruxelles. Apoi, în 1996, a primit o nouă bursă la Ierusalim, fiind găzduit într-o mănăstire de limbă franceză, pentru o perioadă de un an, unde l-a avut coleg pe PS Ioan Casian, iar îndrumător pe Arhimandritul Jacob, la ora actuală stareț al mănăstirii Cantauque, Franța din jurisdicția Mitropoliei noastre.

Ȋn anul 1997 s-a căsătorit cu Preoteasa Ancuţa, cu care a avut cinci copii: Maria, Emanuel, Vladimir, Sofia și Rafael.

Ȋn anul 1998 a fost hirotonit întru preot, pe 14 octombrie, la praznicul Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iaşi, de către PF Părinte Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei. Practica liturgică de după hirotonie a efectuat-o la Mânăstirea Golia. Ȋn aceastăperioadă a predat religia la Iaşi.

Ȋn anul 1999, cu binecuvântarea ȊPS Mitropolit Iosif, a venit în Italia unde, pentru început, a slujit timp de un an împreunăcu părintele Constantin Bălăucă, de la Parohia Roma 2 –Nașterea Maicii Domnului. Din anul 2000, s-a întemeiat cea de a treia parohie din Roma, în zona Prenestina, cu hramul „Ȋnălţarea Sfintei Cruci”. Ȋn aceastăzonă, parohia a funcţionat pânăîn anul 2006, când s-a mutat în zona Tuscolana - Lucio Sestio, unde se găseşte pânăîn prezent. A slujit cu multăjertfelnicie parohia încredințată și pe credincioșii ei, fiind dăruit de Dumnezeu cu blândețe și bunătate, calități care l-au făcut foarte apreciat de toți cei care l-au întâlnit și l-au cunoscut, fie la biserică, fie pe șantierul pe care a muncit în primii ani de preoție, pentru a-și putea întreține familia.

Ȋn anul 2008 Pr. Nicolae a fost numit Protopop al Protopopiatului Lazio I (Roma), funcţie pe care a îndeplinit-o până la trecerea la cele veşnice, fiind un exemplu viu printre frații clerici din protopopiat, atât în cele ale preoției, cât și în cele ale familiei.

Pe data de 6 octombrie 2013, în Duminica a 20-a după Rusalii, după sfârșitul Dumnezeieștii Liturghii, a suferit o hemoragie cerebrală, fiind transportat de urgență la spital. Au urmat două operaţii şi o perioadă de grea suferinţă ce s-a încheiat cu adormirea întru Domnul, pe data de 17 octombrie 2013 la orele 16:40.

Veșnică odihnă dă Doamne sufletului adormitului părintelui Nicolae (Nicu),

și pomenirea lui în neam și în neam!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3409928