"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Duminica a XXI-a în parohia Novara

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Duminica a XXI după Rusalii, în parohia din localitatea Novara  s-a săvârșit  Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie împreună cu Preacucernicul Părinte Protopop Floricu Marius și Preacucernicul Părinte Profesor Ștefan Ioan Cristian sărbătorind și Ziua Portului Popular.  Acest eveniment a coincis cu despărțirea Părintelui Vasile David de credincioșii Parohiei din Novara, cu care a trăit clipe duhovnicești minunate de-a lungul slujirii ca preot paroh al acestei Parohii și în mijlocul cărora s-a simțit ca în sânul unei familii. Pentru acest lucru  părintele Vasile a mulțumit din inimă tuturor, în primul rând consilierilor care l-au sprijinit în toate lucrările întreprinse, cu toată dragostea și jertfelnicia lor și tuturor credincioșilor, pentru dragostea lor către Dumnezeu și Sfânta Sa Biserică.  Părintele Vasile a predat ,,ștafeta’’ Părintelui Profesor Ștefan Ioan Cristian,  care va continua lucrarea de păstorire a credincioșilor Parohiei din Novara.
 
Rugându-L pe Dumnezeu să-i dăruiască noului paroh multă bucurie, dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate.
 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3631894