"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

PS Atanasie de Bogdania a vizitat șantierul capelei „Învierea lui Lazăr și Sfântul Efrem cel Nou” a cimitirului din Torino

Marți, 13 octombrie 2020, în ajunul prăznuirii Cuvioasei Parascheva de la Iași, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a vizitat șantierul capelei „Învierea lui Lazăr și Sfântul Efrem cel Nou” a cimitirului din Torino.

Cu același prilej, ierarhul, dimpreună cu un sobor de preoți de la Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” – Torino II, a săvârșit slujba parastasului pentru vrednicul de pomenire, Preacucernicul Părinte Lucian Roșu, ctitorul cimitirului din orașul piemontez. Din pronie dumnezeiască, această slujbă de pomenire a părintelui Lucian s-a rânduit chiar în preajma sărbătoririi zilei sale onomastice, Sfântul Sfințit Mucenic Luchian, prăznuit în 16 octombrie.

 

 
   

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

Cimitirul ortodox din Torino este singurul cimitir ortodox dedicat comunității românești din Italia. Cimitirul a fost amenajat prin eforturile depuse de către vrednicul de pomenire, Preacucernicul Părinte Protopop Lucian Roșu. În incinta acestuia, este în curs de ridicare o capelă ce va avea ca hramuri Învierea lui Lazăr și Sfântul Efrem cel Nou. Piatra de temelie a capelei a fost așezată în 29 iulie 2019 de către Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3631894