"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Nepsis Roma III - Pe urmele Sfinților

Sâmbătă, 17 octombrie 2020, tinerii din grupul Nepsis al Parohiei „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma au organizat un Pelerinaj la Santuario Madonna della Mentorella din Guadagnolo, o localitate montană din estul Romei.

Aici au descoperit locul unde, în secolul al doilea, pretorianul Plachida, din garda personală a împăratului Traian, s-a convertit la creștinism luând prin Botez numele de Eustatie. Fiind la vânătoare și urmărind un cerb, care s-a refugiat pe o stâncă, Plachida a văzut între coarnele cerbului o cruce luminoasă pe care era răstignit Domnul și a auzit cuvintele lui Hristos, care l-a chemat la credință. Întors în cetatea Romei s-a botezat împreună cu soția sa, Teopista și cu cei doi fii, Agapie și Teopist. După multe încercări impresionante, pe care le puteți citi în viața Sfântului, au fost cu toții martirizați la Roma de către împăratul Adrian.

În timpul Sfântului Constantin cel Mare (secolul al patrulea) pe acest loc s-a construit o mică biserică, iar la începutul secolului al șaselea aici a viețuit timp de doi ani Cuviosul Benedict de Nursia într-o frumoasă peșteră ce se găsește sub stâncă.

Multe alte amănunte au aflat tinerii despre istoria acestui loc de la padre Adamo, starețul mănăstirii catolice aflate aici, după care au urcat la altarul de vară al mănăstirii pentru a citi Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos.

Îndemnăm pe toți cei iubitori de Sfinți să își limpezească ochii și sufletul în aceste locuri pline de har!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3409954