"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

„Trebuie să evităm rutina și împrăștierea. Rugăciunea trebuie să fie o prioritate între multele lucruri importante pe care le avem de făcut" | PS Atanasie de Bogdania s-a întâlnit cu tinerii OTS Sibiu

Cu bunăvoința Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Laurențiu Streza, al Mitropoliei Ardealului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, joi, 21 martie 2019, în Aula Magna a Facultății de Medicină din cadrul Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a conferențiat pe tema „Știința vieții duhovnicești, văzută prin ochii unui tânăr”, eveniment organizat de către Organizația Tinerilor din Sibiu (OTS).

De ce trebuie să ai o viață duhovnicească încă de tânăr? Nu-ți anulează asta personalitatea, nu te constrânge? Acestea sunt întrebări pe care le pune trendul lumii. Atunci când ești tânăr, îți descoperi potențialul și vrei să-l folosești la maxim. Întrebarea de bază este: Vrei să-l consumi sau să-l întărești? Viața duhovnicească începută din tinerețe, nu doar că te activează ca potență, ci te întărește. Te crește. Îți dă continuitate. În schimb, o tinerețe consumată îți prezintă doar o finalitate.

Despre acest subiect, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania le-a vorbit tinerilor sibieni. „Cred că tinerii trebuie încurajați să facă ceea ce le place, dar cu o finalitate. Asta am simțit și eu în copilărie. De ce mergi la acest concurs? Pentru că urmează altul, și tot așa. Iar în clipa când ajungi sus de tot este momentul când ceva în sufletul tău generează o schimbare, deoarece apare întrebarea: am luat premiul întâi la faza A, la faza B, am ajuns la cel mai înalt nivel, de aici ce urmează? În acel moment are loc întâlnirea cu Dumnezeu și schimbarea în sufletul copilului sau al tânărului”.

Vocația pe care Dumnezeu o încredințează fiecăruia trebuie descoperită la vremea ei, și doar atunci lucrurile îmbracă o logică, fiindcă izvorăsc din logica lui Dumnezeu. „Secretul stă în a ajunge la inima tânărului. Am simțit-o ca pe-o datorie să mă ocup de tineri, pentru că la fel au făcut și ierarhii care mi-au croit calea duhovnicească în viață. Văzând cum ei mi-au deschis mie inima, am considerat că și eu trebuie să fac la fel. Dar cum deschizi inima tânărului? Încurajându-l să facă ceea ce-i place, dar punând totul sub lumina harului Lui Dumnezeu. Dacă un tânăr îmi spune: „mie îmi place fotbalul. Știu toți jucătorii echipei x”, în acel moment îi spun: „hai să-i spui asta lui Dumnezeu”, pentru că El i-a dat pasiunea pentru sport dintr-un motiv pe care-l va înțelege tânărul mult mai târziu, după cum mi-a dat mie pasiunea pentru lucrurile tehnice” – a completat Preasfinția Sa.

După conferință, a urmat o sesiune de dialog, în care tinerii prezenți au adresat numeroase întrebări la care Preasfințitul Părinte Atanasie le-a răspuns cu multă bucurie.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3097974