"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Tabăra de Vară Sfântul Stelian in Protopopiatul Ortodox Român Triveneto III ( 16 - 22 iunie ) munții Dolomiti în localitatea Faller di Sovramonte ( BL )

Cu ajutorul Lui Dumnezeu,  Protopopiatul Ortodox Român Triveneto III a început  Tabăra de vară Sfântul Stelian în munții Dolomiti,  localitatea Faller di Sovramonte ( BL ) .

La Praznicul Rusaliilor după Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie,  preoți, părinți și copii din patru parohii: Prata de Pordenone, Udine, Trieste și Monfalcone, devin ,,pelerini creștini" , pășind sprinteni  către  pacea de mai sus , în liniștea munților  Lui Dumnezeu, munții Dolomiti. O să viețuiască in tabără,   mai aproape de cer  timp de o săptămână, 38 de copilași  și 8 adulți,  puși sub ocrotirea Sfântului Stelian . Duminică la orele 18 a avut loc deschiderea oficială a Taberei Sfântul Stelian, de către PC Părinte Constantin Pascariu directorul taberei in prezența , colaboratorilor , părinților și copilașilor,  după care a urmat o agapa creștinească primenita cu dragoste creștinească.

Jocurile și buna dispoziție  in aerul curat al muntelui s-au prelungit  până către seară , când  micii pelerini osteniți de joc,  s-au așezat să-și încarce bateriile, mai întâi prin rugăciune și apoi luând putere prin ,,pâinea cea de toate zilele " și bucatele preparate cu dibăcie la ora cinei , in prezența preoților: PC Părinte Protopop Iustinian Deac de la Udine, PC Părinte Secretar Constantin Pascariu de la Prata de Pordenone,  PC Părinte Constantin Eusebiu Negrea de la Trieste și PC Părinte Victor Budeanu de la Monfalcone .

Luni dimineața am început ziua cu Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie celebrată de la orele 9  in capela taberei , la care s-au împărtășit preoți, voluntari și copilași , cerând ocrotirea Domnului , pentru  toate activitățile duhovnicești recreative și educative ce o să fie derulate timp de o săptămână.

După micul dejun a urmat o minunată drumeție pe munte până către ora prânzului,  după care jocul, activitățile pedagogice și recreative s-au prelungit până la ora cinei .

După rugăciunea de seara și cină jocurile s-au prelungit până la ora stingerii !

O zi plină dar binecuvântată și nădăjduim cu  săptămână frumoasă și împlinită!

O să vă împărtășim bucuria noastră prin fotografiile trimise zilnic !

Slavă Domnului pentru toate !

Protopop Iustinian Deac

Protopopiatul Ortodox Român Triveneto III

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3175724