"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

AL 44-LEA HRAM LA MILANO

În ziua de duminică, 16 iunie 2019, Parohia Ortodoxă Română “Pogorârea Duhului Sfânt” din Milano a sărbătorit hramul pentru a 44-a oară, in biserica Santa Maria della Vittoria, situată în zona istorică a orașului în care a fost promulgat Edictul de libertate religioasă pentru religia creștină.

Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a fost reprezentat de Preasfințitul Arhiereu Vicar Atanasie de Bogdania, care a fost întâmpinat cu bucurie de numeroși credincioși, cărora le-a acordat binecuvântarea arhierească, în timp ce corul “Ortodoxia” al parohiei, condus de domnul Adrian Luțai, cânta imnul arhieresc. 

În cadrul Sfintei Liturghii, în timpul căreia a fost înconjurat de preoții Traian Valdman, Gheorghe Vasilescu, Teodor Munzer, Giacomo Ferigno, de diaconii Alexandru Aniței și Ovidiu Cucoș, Preasfințitul Arhiereu Vicar Atanasie a hirotonit pe diaconul Alexandru Aniței întru preot pe seama Parohiei “Sfinții Mucenici Epictet și Astion” din Monselice Este, Protopopiatul Triveneto IV.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a subliniat importanța pogorârii Duhului Sfânt pentru instituirea și funcționarea Bisericii și a întregii sale lucrări misionare, precum și pentru viața noastră spirituală.

După Sfânta Slujbă a avut loc un scurt concert susținut de copii violoniști, dirijați de doamna Profesoară Virginia Popescu.

La sfârșit, părintele paroh Traian Valdman a mulțumit tuturor pentru participare și a dat cuvântul oaspeților de onoare. Diaconul Roberto Pagani, delegat pentru ecumenism al Bisericii Ambrosiene, a transmis salutul IPS Arhiepiscop Mario Delpini de Milano. Domnul Consul General al României la Milano a exprimat bucuria de fi în mijlocul comunității române milaneze, pe al cărei paroh îl consideră o legendă vie, și a subliniat că așa cum coborârea Duhului Sfânt la Ierusalim a dus la înființarea Bisericii, tot așa înființarea Parohiei Pogorârea Duhului Sfânt la Milano a făcut posibilă constituirea Episcopiei Ortodoxe Române în Italia. Părintele Gheorghe Vasilescu a amintit condițiile grele în care s-a început activitatea misionară printre românii ortodocși din Milano și Torino și a îndemnat pe credincioși să păstreze unitatea duhovnicească în cadrul Bisericii Mame.

Cei prezenți au primit iconița Maicii Domnului de la Mănăstirea Neamț, oferită de Preasfințitul Atanasie, și fotografia Ierarhilor noștri canonici pe care îi pomenim la Vohodul Mare, din partea Parohiei.

Duhul cel Sfânt să ne lumineze în continuare mințile și să se sălășluiască în inimile noastre.

Consemnat de preot Teodor Munzer

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3183070