"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Întâlnirea lunară a preoților din Protopopiatului Lazio 1

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, în data de 9 Februarie 2020, în Parohia "Sfântul Cuvios Dionisie Exiguul" din Fiumicino, s-a desfășurat întâlnirea lunară a preoților din Protopopiatul Lazio I.

Pentru început s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu în sobor de preoți, avându-l ca protos pe părintele protopop Ciprian Baltag. În ciuda vremii nefavorabile, alături de cei 7 preoți slujitori, au stat în deplină liniște și rugăciune, zeci de credincioși de toate vârstele, care au primit cu bucurie ungerea cu untdelemn sfințit. La sfârșitul slujbei, părintele Liviu Baciu, de la Parohia "Sfinții Cuvioși Simeon și Amfilohie de la Pângărați" din Cerveteri, a ținut un frumos cuvânt de învățătură, prin care a dorit să sublinieze importanța deosebită a perioadei bisericești în care tocmai am intrat, perioada Triodului și a punctat pe scurt, rolul deosebit al acestei perioade în perspectiva mântuirii, realizând foarte subtil, o frumoasă paralelă între primele Duminici premergătoare Postului Mare. 

De asemenea, a luat cuvântul și părintele Ciprian Baltag, care a îndemnat și totodată încurajat credincioșii, să aibă răbdare, să stăruie mai mult în rugăciune, pentru a vedea visul parohiei îndeplinit, acela de a avea o biserică a lor.

Seara a continuat cu adunarea protopopială, a doua din acest an, la care s-au discutat bilanțurile economice ale parohiilor din Protopopiatul Lazio I, problemele cu care se confruntă anumite parohii și s-a confirmat data și locația viitoarei adunări protopopiale, 24 Martie - Parohia Roma Ostia II.

În final, părintele paroh Cristian Olteanu a mulțumit tuturor pentru participare și împreună slujire.

Să-i dăm Slavă Bunului Dumnezeu, pentru toată dragostea și purtarea de grijă pe care ni le arată zi de zi. Amin!

 

a consemnat părintele Andrei Aslan, preot misionar

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3262185