"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Parohia „Sf. Melania Romana” din Ragusa a semnat actul de proprietate al spațiului ce va găzdui noua biserică

Cu ajutorul Domnului, cu mijlocirea Sfintei Melania Romana și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marți, 11 februarie 2020, a fost semnat, de către Preacucernicul Părinte Paroh Nicolae Chilcoș, actul de proprietate al noului complex achiziționat de Parohia „Sf. Melania Romana” din Ragusa. La acest eveniment a participat și Preacuviosul Părinte Ieromonah Iustin Miheț, starețul Mănăstirii „Sfântul Ioan Secerătorul” din Bivongi.

Terenul, aflat în localitatea Vittoria din vecinătatea Ragusei, are o suprafață totală de 3700 de metri pătrați, cu o structură construită de 250 de metri pătrați, dispuși pe două etaje. În acest complex, Parohia siciliană și-a propus să construiască o biserică, iar in jurul ei un centru social, săli pentru școala parohială și alte spații care să ajute la buna desfășurare a activităților din parohie: religioase, culturale, sociale.

În semn de mulțumire către Dumnezeu pentru această minunată binefacere, dimpreună cu mai mulți preoți din Sicilia, comunitatea din Ragusa a săvârșit Taina Sfântului Maslu.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3262043