"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

ADUNAREA PREOȚILOR PROTOPOPIATULUI LOMBARDIA 3

Joi, 13 februarie, a avut loc prima Adunare Protopopială a preoților Protopopiatului Lombardia 3 în Parohia Brescia 1 cu hramul "Sfinții Împărați Constantin și Elena, păstorită de Părintele paroh Gheorghe Timiș. Soborul de preoți condus de Părintele Protopop Gelu Porumb a oficiat mai întâi slujba Sfântului Maslu de obște spre sănătatea enoriașilor prezenți în sfânta biserică. În cuvântul de învățătură rostit la sfârșitul acestei Sfinte Taine Părintele Protopop s-a referit la modul corect de petrecere a perioadei Triodului în care Biserica Ortodoxă tocmai a intrat. Sfinția sa spunea că Triodul nu reprezintă nicidecum o perioadă a depresiilor duhovnicești, ci dimpotrivă, el se aseamănă cu acea perioadă plină de  bucurie și de nerăbdare specifică dinaintea plecării în marele vacanțe.   Așa cum creștinii petrec în general aceste perioade pregătitoare cu mare bucurie și nerăbdare, fiindcă știu că vor ajunge în locuri frumoase, pline de desfătări trupești, tot la fel ei ar trebui să petreacă perioada Triodului, la sfârșitul căreia îi așteaptă minunatele desfătări duhovnicești hărăzite de Dumnezeu celor râvnitori.

După ungerea credincioșilor cu untdelemnul cel sfințit a urmat ședința Protopopiatului, cu hotărâri de ordin administrativ în scopul unei cât mai eficiente organizări bisericești atât la nivel parohial, cât și la nivel de protopopiat în anul 2020.

A consemnat preotul Sorin Croitoru de la Mantova

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3268640