"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Bucuria lecturii la Parohia Roma VII Prima Porta

Cu ajutorul lui Dumnezeu, Vineri-14 februarie 2020, a avut loc a doua sesiune a programului catehetic si misionar ''Bucuria lecturii''. Fiind la începutul Triodului, cartea pe care ne-am propus să o lectură și să o medităm  în această lună este opera Părintelui Alexander Schmemann ''Postul cel Mare''', care încearcă să ne introducă mistagogic, în atmosferă ''tristeței strălucitoare'', a Postului Mare, cu pași spre Înviere făcuți de fiecărui dintre noi. Au participat la ceas de seară circa 30 de persoane, alături de care, nădăjduiesc să descoperim odată pe lună, pe întreg parcursul anului 2020, bogăția, profunzimea și mireasma duhovnicească  a lecturii și a scrisului duhovnicesc.

 

A consemnat, pr. Gabriel Florin Ioniță

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3268618