"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Festivitatea de Încheiere a Anului Catehetic, la Parohia Sf. Cruce, Torino 2

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pe data de 21 Iunie 2020, în Duminica Sfinților Români, la Parohia Înălțarea Sfintei Cruci, Torino 2, a avut loc Festivitatea de Încheiere a anului Catehetic.

 

Cu această ocazie, părintele paroh Gabriel Burcescu, i-a felicitat pe copiii și tinerii de la Grupa Mică, Grupa Mare și Nepsis, pentru râvna cu care au participat la orele de cateheză și la activitățile legate de acestea, mai ales în condițiile vitrege de desfășurare care au fost impuse datorită pandemiei.

 

Părintele a ținut un cuvânt, prin care a subliniat că ”cea mai mare valoare a unei comunități este tineretul, viitorul bisericii sunt copiii, pentru că ei sunt cei care ar trebui să ducă mai departe credința noastră, mărturisirea noastră. Fiecare comunitate, fiecare parohie, poate să aibă continuitate dacă tinerii sunt crescuți în biserică, dar, mai mult decât atât, dacă tinerii rămân în biserică.”

 

De asemenea părintele Gabriel, a făcut un apel către părinți ”să țineți tinerii uniți atât în familie cât și în biserică, ca să nu se piardă din această Corabie care duce către Hristos, căci UNITATEA este cea mai mare armă împotriva celor care vor să dezbine comunitatea bisericii. Nu este o misiune ușoară, dar trebuie, pe cât se poate, cu ajutorul lui Dumnezeu, să-i feriți de toate aceste ispite și săgeți care vin către ei.”

 

În încheiere părintele Gabriel a înmânat aproape toate cele 124 de Diplome alături de o carte de rugăciuni, copiilor și tinerilor prezenți la această mică festivitate. 

 

Dorim să mulțumim celor de la Departamentul Catehetic din cadrul Episcopiei Italiei, care ne poartă de grijă prin trimiterea materialelor catehetice atât de necesare și de folositoare pentru susținerea orelor de Cateheză. De asemenea, mulțumim și doamnelor preotese Amalia Roșu, Adriana Burcescu și Nicoleta Istina, precum și doamnei Cristina Gheorghiță, care se ocupă de educația catehetică a copiilor și tinerilor din parohia noastră.

 

Îl rugăm pe Bunul Dumnezeu să facă să rodească sămânța credinței care a fost pusă în sufletul copiilor și tinerilor și să trimită El, Harul Duhului Sfânt ca să nu se piardă, ci să aducă rod bineplăcut Lui.

 

"Iar sămânţa semănată în pământ bun este cel care aude cuvântul şi-l înţelege, deci care aduce rod şi face: unul o sută, altul şaizeci, altul treizeci."

(Ev. Matei 13, 23)

 

                                   Pr. Vasile Istina

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3462149