"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Școala de vară - Parohia Verona 1

Cu binecuvântarea Presfințitului Părinte Episcop Siluan și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Atanasie de Bogdania, parohia Verona 1 organizează prima ediție a Școlii de Vară pentru copiii parohiei.

 Aceasta face parte din proiectele cu caracter educativ ale Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și are un dublu scop: ajutorarea familiilor în care ambii părinți muncesc și n-au cu cine lăsa copiii acasă, dar și cristalizarea cunoștințelor dobândite în cadrul Școlii Duminicale, care, începând cu luna martie, a trebuit să-și desfășoare activitatea on-line.

 

Propunem o serie de activități menite să consolideze conștiința apartenenței eccleziale, o participare activă la viața parohială, dar și apropierea copiilor de moștenirea noastră culturală, care, din motive obiective lesne de înțeles, tinde să se disipeze în mediul în care am ales să trăim și să muncim.

Fără a avea rigoarea orelor de curs școlare, propunem copiilor câteva lecții-ipostaze culturale, pentru ca aceștia, la sfârșitul școlii, să rămână în minte și în suflet măcar cu un pic mai mult decât ceea ce știau înainte. Astfel, copiii vor lua parte zilnic la un program educațional împărțit, ca desfășurare și modalitate, în două momente: dimineața vor avea loc o serie de prelegeri și activități interactive cu caracter preponderent teoretic, urmând ca, în a doua parte a zilei, ei să participe la un laborator de creație (și studiu) a icoanei.

Deși am intitulat-o “școală”, intenția noastră nu este aceea de a face „școală în vacanță”, ci aceea de a valoriza vacanța, dându-i un caracter educativ. Nu se pun note și nu se face o evaluare generală, interacțiunea cu acest program rămânând la aprecierea și plăcerea fiecărui copil în parte. Toate activitățile zilei vor începe și se vor termina cu rugăciune.

 Obiectivele noastre sunt:

     1.   Însușirea unui comportament creștin și a unei fundamentări a credinței.

2. Însușirea unor deprinderi de comunicare corectă în limba română (este știut faptul că o bună parte dintre copiii români preferă să comunice preponderent sau doar în limba italiană; din experiența noastră anterioară putem spune că acest tip de activitate garantează rezultate optime în acest sens);

3. Realizarea unei icoane (înțelegerea tehnicilor și interpretarea icoanei);

4. Dobândirea unei anumite autonomii în activitățile cotidiene familiare copilului.

Coordonatorii proiectului sunt: prof. Aurica Munteanu, diac. Gheorghe Manole, prof. Eralia Manole și prof. Elena Tărâță.

A consemnat:

Pr Gabor Codrea

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3309695