Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Parastas în Cimitirul Ortodox Român din Torino

Sâmbătă, 31 martie 2018, cu prilejul hramului viitoarei biserici ce va fi ridicată în Cimitirul Ortodox Român din Torino, s-a săvârșit, după Sfânta Liturghie, cu ajutorul Domnului şi cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, slujba Parastasului pentru cei adormiți din comunitatea noastră care odihnesc în acest “ loc luminat, loc de verdeață, de unde a fugit toată durerea , întristarea  şi suspinarea”.

După slujba de pomenire s-a cântat troparul dătător de bucurie şi nădejde atât pentru cei vii cât şi pentru toţi cei adormiți:

Învierea cea de obște mai înainte de patimă Ta adeverind-o, pe Lazăr din morți l-ai sculat, Hristoase Dumnezeule. Pentru aceasta și noi, ca pruncii, semnele biruinței purtând, Ție, Biruitorului morții, strigăm: Osana Celui dintru înălțime, binecuvântat ești Cel ce vii întru numele Domnului“.

a consemnat Diaconul Valeriu Andrei Grosu

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4284054