"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Școala de Vară prima și a doua saptămână, Parohia Sfântul Proroc Moise Asolo

Cu binecuvântarea  Preasfințitului Episcop Siluan Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în parohia „Sfântul Proroc Moise“ din Asolo, Părintele Iulian Munteanu continuă mult așteptata Școală de Vară ce este la a șasea ediție. Deși într-o atmosferă ușor încordată, din cauza noilor reguli de sănătate publică, încercăm să oferim copiilor bucuria vacanței alături de Hristos, în sânul naturii.

Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, postul Sfinților  Apostoli, tradiționalele obiceiuri de Sânziene, Ziua Internațională a Iei sau Ziua Națională a Tricolorului încununează activitățile Școlii de Vară.

 

Frumusețea portului tradițional, plin de încărcătură sentimentală și culturală rămâne o valoare fără de preț a neamului nostru.

 

 Jocul cu focul, tentația periculoasă pentru cei mici, este permisă odată pe an copiilor sub atenta supraveghere a părinților. Bucuria Făcliei rămâne vie în amintirea lor, încununând copilăria, așa cum un foc de tabără încununează o vacanță. Deși făclia pare un rit necreștin, are totuși o semnificație profund religioasă, arde în timpul citirii Sfintei Evanghelii ținută de un copil înaintea preotului care simbolizează pe Sfântul Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului nostru Iisus Hristos.

 

Șirul de mulțumiri ar fi infinit:

 

Părinților și copiilor ce se implică în păstrarea și conservarea valorilor culturale românești, voluntarii ce neobosiți s-au implicat,  Angelica Graziottin ce s-a ocupat și a proiectat coronițele sânzienelor, Florina Cioacă ce împreună cu soțul, Chef Paulo, au organizat o cină de pește cu ocazia Sărbătorilor de Sânziene, Florina cu Vasile Timiș ce au organizat și mijlocit pentru noi spațiul cu toate cele necesare, tinerii voluntari Nicolas, Dario, Andrea, doamna Alina Maxim și toate mamele ce voluntar dau din timpul lor pentru a ne însoți la activitățile zilnice.

 

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 Consemnează preoteasa Doina Dimcea

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3325351