"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Hramul parohiei Venezia 1

 

Duminică, 11 decembrie, s-a sărbătorit hramul bisericii parohiei Venezia 1, Sf. Mare Muceniță Lucia. În timpul Sfintei Liturghii, părintele protopop a evocat viața și martiriul Sfintei Lucia, făcând o comparație între ea, care a lăsat toate pentru Mirele Hristos și noi, care de multe ori îl lăsăm pe Hristos deoparte, pentru a alerga într-un mod așa de egoist după bunurile și plăcerile lumești.

La finalul slujbei avut loc un frumos concert de colinde susținut de corul de copii al bisericii noastre, iar în continuare, corul ”Sfânta Lucia” împreună cu grupul folcloric ”Dor Românesc” al parohiei noastre au interpretat mai multe colinde și câteva cântece patriotice și folclorice românești.

Imediat după încheierea programului, prin bunăvoința monseniorului Marino Gallina, un foarte bun prieten al comunității noastre, au fost aduse spre închinare moaștele Sfântului Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon, făcându-ne astfel o deosebită surpriză.

A fost un moment de mare bucurie duhovnicească și de întărire în credință pentru toți credincioșii parohiei noastre, când am atins cu sfioșenie sfintele moaște și ne-am închinat cu evlavie Sfântului Mare Mucenic Pantelimon, doctorul cel fără de arginți, rugându-ne pentru sănătatea și mântuirea tuturor, dar în mod special pentru toți frații noștri care sunt în suferință.

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3325271