"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Praznicul Sfinților Împărați Constantin și Elena la Centrul Eparhial de la Roma

Prăznuirea Sfinților Împărați, întocmai cu apostolii, Constantin și mama sa Elena, a fost o zi de bucurie pentru toți creștinii ortodocși din Italia, când ușile lăcașurilor de cult din peninsulă s-au redeschis din nou pentru credincioși, după mai mult de doua luni de carantină.

 

La Dumnezeiasca Liturghie, săvârșită în aer liber, la Centrul Eparhial de la Roma, a slujit PS Părinte Arhiereu Vicar, Atanasie de Bogdania. În cadrul Sfintei Liturghii s-au adus rugăciuni și ectenii de mulțumire pentru toate binefacerile și ajutorul primit de la Dumnezeu, în această perioadă dificilă, prin care a trecut și trece în continuare întreaga lume.

 

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Atanasie a nuanțat mai multe momente importante din viața Sfinților Împărați Constantin și Elena, care iată, astăzi, binecuvântează redeschiderea bisericilor din Italia, aducând har și bucurie creștinilor dreptslăvitori, dar în același timp, a insistat și asupra importanței de a ne „încredința întreaga noastră viață lui Hristos Dumnezeu, atât în clipe de încercare, cât și în cele de har și de bucurie. Încredințare care deschide ușa spre calea smereniei, a dragostei față de aproapele, a întrajutorării celui nevoiaș, îndurerat, întristat sau împovărat. Să nu uităm că Dumnezeu a fost și este mereu cu noi”.

 

La final, Preasfinția sa a transmis binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan tuturor credincioșilor care au participat la Dumnezeiasca Liturghie, felicitându-i, mai cu seamă, pe cei implicați în proiectele social-filantropice, coordonate, în această perioadă, de voluntarii care frecventează paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului, de la Centrul Eparhial de la Roma.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3258194