"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Sfinții Apostoli Petru și Pavel la Trani

 

 

Ziua de 29 iunie 2020 a fost prilej de bucurie și împreună slujire pentru majoritatea preoțiilor, și a familiilor lor, din  Protopopiatul Puglia-Basilicata.

 

Cu această ocazie participarea credincioșilor la Sfânta Liturghie, oficiată în parohia "Sfântul Sfințit Mucenic Clement, episcopul Romei", din localitatea Trani, s-a făcut prin îmbrăcarea iei românești demers care își propune  păstrarea și cultivarea interesului pentru cunoaşterea tradiţiilor românești.

 

Părintele Ioan Diaconu, de la parohia Foggia, a pus la inimă celor prezenți chipul Sfinților Apostoli Petru și Pavel ca unii ce ne pot fi modele de urmat spre cultivarea  anumitor virtuți: de fi mărturisitori ai dreptei credinței, trăitori ai pocăinței și iubitorii fierbinți față de Hristos și Biserică.

 

Imediat după Sfânta Liturghie a avut loc ședință protopopială lunară unde s-au dezbătut eventualele situații speciale, misionare și pastorale, ce au un caracter de o particularitate neobișnuită în această perioadă de pandemie.

 

Dăm slavă lui Dumnezeu și îi rugăm pe Sfinții Apostoli Petru și Pavel să dăruiască tuturor pace și sănătate, har îmbelșugat și tot binele cel aducător de mântuire!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3428557