"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Să cunoaștem Sfinți din Italia și din România

Sâmbătă, 1 august, după slujba Vecerniei, în Parohia Sfântul Mucenic Bonifatie din San Bonifacio, a fost inaugurată expoziția ”Să cunoaștem Sfinți din Italia și din România” în care au fost implicați copii și adolescenți din parohiile San Bonifacio (Italia) și Sintești (România). Aceasta a fost coordonată de doamnele preotese Andreea Stîngă și Mihaela Gangă și se desfășoară concomitent, în ambele parohii, cuprinzând prezentarea vieților a 16 sfinți care au trăit pe meleaguri italiene și a 16 sfinți care s-au nevoit pe pământ românesc, prin expunerea unor planșe cu viața, icoana și unele cântări imnografice ale acestora - toate fiind înfrumusețate de mâna copiilor. 

Scopul expoziției este acela de a-i determina pe copii, pe părinți  și pe toți credincioșii, în general, să cunoască mai îndeaproape viețile sfinților care s-au nevoit în pământul în care Dumnezeu a îngăduit să trăim; de a simți mai intens legătura cu sfinții și în cele din urmă, de a da ocazia copiilor din cele două parohii să se cunoască și să lege prietenii. 

Expoziția poate fi vizualizată și pe pagina de facebook a parohiei San Bonifacio.

Minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi!

 

Pr. Daniel Stîngă

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3382488