"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Binecuvântarea noului complex parohial al comunității „Sfânta Cuvioasă Melania Romana” din Ragusa | 10 ani de la înființarea parohiei

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 30 august 2020, comunitatea ortodoxă românească ocrotită de către Sfânta Cuvioasă Melania Romana, din Ragusa (Sicilia) a primit vizita Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie și a binecuvântat noul complex parohial, achiziționat în localitatea Vittoria. Evenimentul marchează și împlinirea a zece ani de la înființarea parohiei.

 

Noul complex parohial va deservi atât ca spațiu de slujire, însă va acoperi și celelalte necesități din viața parohiei, fiind organizate atât spații pentru activitățile catehetice, cât și un așezământ social ce va răspunde nevoilor comunității românești greu încercate în această regiune a Italiei.

 

La momentul potrivit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie a hirotonit întru preot pe Cucernicul Părinte Diacon Ciprian Gavrlescu, pe seama parohiei „Sf. Ierarh Leon al Cataniei” din Alcamo.

 

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania le-a vorbit celor prezenți despre nevoia de a depăși dependența noastră de cele ale lumii și a-L urma, prin faptele noastre, prin purtarea noastră, pe Hristos. Tânărul bogat din Evanghelie păzea toate poruncile și își dorea să se mântuiască, însă legătura prea strânsă față de bogăția sa a devenit piedică în calea mântuirii. De asemenea, Preasfinția Sa i-a încurajat pe credincioși să depășească cu multă credință în Domnul această perioadă dificilă și a apreciat lucrarea pastoral-misionară întreprinsă de către comunitate în aceste vremuri de restriște.

 

La final, Preacucernicul Părinte Paroh Nicolae Chilcoș a mulțumit atât Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania pentru această zi de mare binecuvântare și revărsare de Har dăruită comunității din vestul Siciliei, cât și tuturor celor prezenți la acest eveniment istoric din viața parohiei.

 

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3409959