"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Lucrarea de zidire a Bisericii Românești și a Centrului Social-Catehetic de la Prato

La început de An Nou Bisericesc au reînceput lucrările de construcție, restructurare și amenajare a complexului bisricesc al parohiei ,,Sf. M.Mc. Anastasia Romana" din Prato.

Dumnezeu a purtat pașii comunității ortodoxe române spre achiziționarea unei vechi Fabrici de textile (Filatură) în apropiere de centrul orașului, pentru care a fost obținută aprobarea autorităților comunale de restructurare și amenajare a imobilului în biserică (200 m.p.) și centru social-catehetic (115 m.p.) compus din sală de mese, sală de catehism, bibliotecă și loc de întâmpinare a celor nevoiași.

Construcția locașului de cult și centrului social-catehetic sunt de actuală necesitate comunității parohiale mult încercate care de mai mult de 8 ani duce povara plătii unei chirii pentru spațiul de slujire.

Costul achiziției și al renovării a fost susținut cu multă jertfă până în momentul prezent de către creștinii parohiei, la care s-au adăugat după putere alte parohii din Episcopia Italiei, și oameni cu inimă bună.

În vremuri de încercare lucrăm cu nădejde că lucrările vor ajunge la bun sfârșit indiferent de neajunsuri.

Cei doritori de a dărui la ctitorirea bisericii românești și a centrului social-catehetic ce se ridică spre ocrotirea creștinilor dreptslăvitori de prin aceste meleaguri o pot face atât prin donație directă cât și prin virament bancar în contul curent al parohiei:

 

IBAN:

IT46 O030 6921 0000 0005 092

Banca Intesa San Paolo

Parrocchia Ortodossa Romena ,,Santa Anastasia Megalomartire" Prato

 

Cu bucurie în inimă mulțumim lui Dumnezeu pentru mila Sa și pomenim după putere pe cei ce sunt ,,ctitori, ostenitori, miluitori și binefăcători ai acestui sfânt locaș".

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3409961