"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Slujire în noua Biserică - Ferrara

Duminică, 6 septembrie 2020, a fost o zi memorabilă pentru credincioşii din parohia cu hramul Sfântul Nicodim  de la Tismana, din Ferrara.

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan şi prin purtarea de grijă a Preafinţitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu Vicar, duminica aceasta a avut loc prima slujire în biserica parohială din Ferrara, după o lungă peregrinare pe durata a 8 ani, în mai multe spaţii şi locuri de slujire.

Duminica a început cu vecernia de sâmbătă seara, am săvârşit apoi un parastas pentru ctitorii, trecuţi la Domnul, apoi duminică am slujit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie ,încheind cu rugăciunea de mulţumire pentru toate facerile de bine pe care Dumnezeu le-a revărsat asupra  parohiei noastre.

Biserica închinată Sfinţilor Doctori fără de arginţi Cosma şi Damian, acum proprietate a parohiei, a fost construită pe la începutul anilor 1700 fiind închisă cultului din anii 1930. A fost cumpărată , cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, pe seama parohiei noastre, Sfântul Nicodim de la Tismana, din Ferrara, de la Primăria din Ferrara în luna decembrie a anului  2015.

Biserica a trecut printr-un proces de restructurare şi restaurare capitală. Lucrările au început în luna iunie a anului 2019 şi au fost finalizate la sfârşitul lunii august 2020.

Cu această ocazie aduc mulţumire tuturor celor care s-au împlicat în mod concret şi hotărât în proiectul acesta, ctitorilor şi binefacătorilor, celor ce ne-au acordat încredere şi sprijin, Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, Preasfinţitului Atanasie, Episcop Vicar, Sfinţilor ocrotitori, Maicii Domnului şi lui Dumnezeu care a încununat   lucrarea negândit şi în timpuri de grele încercări.

Domnului Slavă în veci !

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3409964