"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Retrospectivă Școala de Vară "Bucurie și Creație" - NEPSIS Settimo Torinese

Într-un timp al furtunii, în care Corabia Bisericii este tot mai zdruncinată de stihiile lumii acesteia, la porunca Lui Hristos, s-au liniștit valurile și cei mai mici ai Săi au ieșit să se joace și să lucreze frumoase podoabe care să mângâie suflete ce au uitat contemplarea Frumosului Dumnezeiesc.

 

Tinerii NEPSIS din Settimo Torinese, coordonați de Valentin și Mădălina, împreună cu Părintele Paul, primind Arhiereasca Binecuvântare a Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan, au reușit în această vacanță de Vară să biruie orânduirea lumii acesteia prin Frumos.

 

Plămădirea materiei ca apogeu al Dumnezeirii, e talantul cel mai nobil al omului, și poate cel mai intim atribut al asemănării cu Tatăl Ceresc, iar participarea la această însușire conferă cele mai mari satisfacții, fără a stârni mândria, deoarece întru smerenia descoperirii crește măsura aprecierii lucrului finalizat, dar și a imperfecțiunii inerente, care mereu îl împinge pe creator tot mai sus spre noi înălțimi.

 

Prin cuvânt copiii au primit înțelegere asupra timpului liturgic, îndrumare spre lucrarea rugăciunii ca mijloc de întâlnire cu Dumnezeirea și împărăția cerurilor, unde se află Prietenii noștri, Sfinții, li s-a descoperit spre înțelegere Taina Icoanei și a culorilor și multe alte îndemnuri spre sporirea duhovnicească.

 

Lucrarea mâinilor însoțită de imaginația creativă, a condus la desăvârșirea unor ansamble ornamentale, folosind tehnici mixte și materiale cu textură rustică dar și modernă. Au învățat de asemenea împletirea bobului de metanie, ca toți să poarte aceste șiraguri pe mâinile lor spre lucrarea  Rugăciunii Inimii.

 

Prin amestecarea culorilor, au fost alcătuite trei tipuri de Pictură tematică, pe substrat variat, cununa fiind Icoana Mântuitorului Nostru Iisus Hristos Pantocrator.

 

În cadrul proiectului au luat parte 26 de copii cu vârste cuprinse intre 4 și 18 ani, au avut loc 8 întâlniri a câte 4-5 ore de lucru, precum și 10 proiecte Catehetice și Artistice On-line.

 

Dăm Slavă Bunului Dumnezeu pentru toate, nădăjduind să sporim și mai mult aceste frumoase lucrări!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3409955