"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Taina Sfântului Maslu în Parohia Sfântul Dimitrie cel Nou din Basarabi – Roma VIII Borghesiana

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, vineri, 14 iunie 2019, în Parohia „Sfântul Dimitrie cel Nou din Basarabi” – Roma VIII Borghesiana, a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu, unde au participat PC Părinte Protopop Nicolae Strugaru, paroh al comunității, alături de un sobor de preoți din Lazio și împrejurimi.

Cuvântul de învățătură rostit de către Părintele Lucian Vasilache de la Parohia Marcellina i-a îndemnat pe credincioși ca să-și îndrepte viața spre lucrurile bineplăcute lui Dumnezeu, principiile bunei viețuiri creștine nefiind opționale, ci imperative în viața celui care se consideră creștin.

De asemenea, credincioșii au avut marea bucurie de a se închina la racla cu moaștele mai multor Sfinți Mucenici și la icoana Maicii Domnului „Hodighitria”, aduse de la Schitul Sf. Ilie Tesviteanul – Rignano Flaminio, de către Preacuviosul Părinte Stareț Ștefan.

La încheierea Tainei Sfântului Maslu, credincioșii s-au bucurat de agapa frățească.

Dăm slavă Domnului pentru toate darurile Sale binecuvântate!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3177297