"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Sesiune de admitere pentru cea de-a treia generație de studenți ai Extensiei de la Roma a Facultății de Teologie Ortodoxă din București

Cu ajutorul Domnului, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și în prezența Preasfințitului Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, la Institutul Pontifical Oriental din Roma, în perioada 9-11 septembrie 2019, are loc sesiunea de admitere pentru cea de-a treia generație de studenți ai Extensiei de la Roma ai Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din cadrul Universității București.

Cadre didactice de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București participă în aceste zile la examenul de admitere la Secția „Pastorală” a Extensiei de la Roma a instituției de învățământ din București.

Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, în cuvântul de binecuvântare, a precizat că participanții de la această sesiune de admitere provin din mai multe state ale diasporei europene, lucrul cel mai îmbucurător fiind faptul că sunt destul de mulți înscriși și pentru acest an universitar, ceea ce arată că existența Extensiei de la Roma a Facultății de Teologie este una confirmată și bine receptată în sânul celor care, stabiliți fiind în diaspora, doresc să se pregătească pentru misiunea slujirii preoțești. Cu același prilej, Preasfinția Sa le-a mulțumit tuturor cadrelor didactice care se implică cu foarte multă jertfă în acest proiect academic.

Din comisia de examinare a concurenților fac parte părintele prof. dr. Ioan Moldoveanu, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul”, părintele Prof. Constantin Preda, domnul Prof. Adrian Lemeni, domnul Secretar Șef Ionuț Lazăr.

Extensia de la Roma a Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București a fost înființată în anul 2017 și își propune să vină în ajutorul celor care sunt departe de țară, însă își doresc să-L cunoască într-un mod mai aprofundat pe Dumnezeu, la nivel academic.

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3101821