"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

De la școala smereniei la școala pocăinței - Duminica întoarcerii fiului risipitor | PS Atanasie de Bogdania în mijlocul comunității din Anguillara la sărbătoarea hramului și la împlinirea a zece ani de la înființare

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în a doua duminică a Triodului, a întoarcerii fiului risipitor, 16 februarie 2020, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania s-a aflat în mijlocul comunității din Anguillara, care și-a sărbătorit în mod anticipat protectorul, pe Sfântul Mucenic Teodor Tiron, și a marcat împlinirea a zece ani de existență.

În cuvântul de învățătură dăruit credincioșilor în timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a vorbit despre această capodoperă a Evangheliei, pilda întoarcerii fiului risipitor: „Într-un mod mai corect, această pildă ar trebui numită pilda Fiului celui pierdut și regăsit, căci se adaugă la celelalte două pilde pe care ni le înfățișează Mântuitorul înainte și anume: pilda oii celei pierdute și regăsite și pila drahmei celei pierdute și regăsite. Fiecare dintre noi purtăm pecetea fiului celui pierdut în lume și răscumpărat și regăsit de Tatăl cel Milostiv. În același timp, am mai putea numi această pildă a Iubirii Tatălui, care acționează contrar tuturor principiilor vremii și locului și se smerește în fața fiilor săi, arătându-ne nouă că, după școala smereniei pe care am absolvit-o duminica trecută, trebuie să adăugăm școala umilinței și a iertării, în această călătorie a noastră spre Înviere”.

La final, Preasfințitul Părinte Arhiereu Vicar Atanasie de Bogdania a adus un cuvânt de apreciere și omagiere pentru frumoasa lucrare pastorală desfășurată în ultimii 10 ani de Preacucernicul Părinte Viorel Vasile, parohul comunității, aducând în dar o cruce pentru biserică. La rândul său, părintele paroh a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania pentru această zi plină de înaltă încărcătură duhovnicească, dăruind-i ierarhului o icoană a Sfântului Teodor Tiron. De asemenea, Preacucernicia sa a îndreptat un cuvânt de mulțumire și credincioșilor prezenți la acest moment festiv al Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Teodor Tiron” din Anguillara.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3183183